Dziś jest

SobotaImieniny
18Anieli
listopada 2017Romana

Archiwum aktualnośœci

Przeglądaj archiwum

Aktualności

Rekordowa kwesta

Środa, 8 listopada 2017


Prawie 60 tysięcy złotych zebrano 1 listopada na cmentarzach powiatu szczecineckiego podczas kwesty na rzecz Hospicjum św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku. Była to już siódma z kolei kwesta na rzecz Hospicjum, ale pierwsza z której dochód przeznaczono nie na budowę, a na zakup wyposażenia.
W tym roku mieszkańcy powiatu byli bardzo hojni - mówi skarbnik Stowarzyszenia Hospicjum św. Franciszka z Asyżu dr Dorota Szpernalowska. - W tym roku zebrano łącznie 59 072, 25 zł. Tylko w Szczecinku do do puszek trafiło 42 769,73 zł. W gminie Szczecinek zebrano 5092,94 zł, a w Barwicach 4740,61 zł. Na cmentarzu w Białym Borze zebrano 3373,30 zł, a w Grzmiącej 3095,67 zł. Zebrane środki zostaną w całości przeznaczone na wyposażenie i rozpoczęcie funkcjonowania Hospicjum Domowego im. Św. Franciszka z Asyżu. Rozpoczęcie działalność trochę się opóźnia, bo mieliśmy awarię instalacji wodnej, ale po jej usunięciu i naprawie szkód, Hospicjum ruszy. Należy przy tym pamiętać, że hospicjum to specyficzna placówka służby zdrowia. Trafiają tam pacjenci z chorobami nowotworowymi, kardiomiopatią i dużymi odleżynami. To nie szpital, to nie dom opieki, to miejsce, w których terminalnie chorym zapewniono jest godne życie.
Ta kwesta była szczególna - dodaje ks. Marek Kowalewski, prezes Hospicjum. - Dziękujemy wszystkim, którzy dali ofiarę i którzy się w to zaangażowali. Ze wszystkich dotychczasowych kwest, ta była najwyższa Takiej kwoty jeszcze nie było czy to w Grzmiącej, czy w Białym Borze, w Barwicach, Gminie Wiejskiej Szczecinek czy w samym Szczecinku. Wszędzie ta suma była większa, niż w poprzednich latach, za co naprawdę bardzo serdecznie dziękujemy.
Do Hospicjum przyjechały już siostry Albertynki, które będą opiekunkami chorych. Pozostały personel będzie świecki, tak jak świecką instytucją pozostanie szczecineckie Hospicjum.