Niemiłą niespodziankę sprawiło jezioro Trzesiecko mieszkańcom i turystom. Analiza algologiczna wody przeprowadzona przez Katedr e Botaniki Akademii Rolniczej wykazała, że w wodzie pojawiły się sinice planktonowe. Woda przybrała zielony kolor, powierzchnia pokryta jest grubym, cuchnącym kożuchem. Zakwity wody spowodowane są zanieczyszczeniami biogennymi, jednak nie wszystkie zakwity są groźne dla ludzi i zwierząt. W tym przypadku, sinice wyczerpały zapasy biogenów i dwutlenku węgla i rozpoczęły wydzielanie trujących mikrotoksyn z grupy hydroksyamin. Toksyny te są zabójcze dla mniejszych żywych organizmów, szkodliwie również oddziaływają na ludzi. Mogą wywoływać różne alergie, w tym zapalenia skóry.
Jezioro Trzesiecko położone jest w centrum miasta. Od strony miasta jest dobrze zabezpieczone, natomiast na przeciwległym brzegu wpadają do niego cieki wodne z okolicznych wiosek niosące różne pożywki dla szkodliwych drobnoustrojów. Ratunkiem dla Trzesiecka może być podłączenie wszystkich miejscowości do oczyszczalni ścieków w Szczecinku.
Zakaz kąpieli w Trzesiecku będzie obowiązywał do czasu ustąpienia sinic. To może nastąpić po odpowiednim natlenieniu jeziora i po podwyższeniu poziomu wody.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze