8 maja minie 77 lat od dnia, w którym dowództwo niemieckiej armii podpisało bezwarunkową kapitulację Niemiec. Dzień ten uważa się za kończący II wojnę światową w Europie. Z okazji Dnia Zwycięstwa w Szczecinku dziś starosta szczecinecki zorganizował obchody upamiętniające tamte wydarzenia. Uroczystości odbyły się nie na Cmentarzu Wojennym, ale przy symbolicznym grobie żołnierzy Armii Krajowej. Starosta uznał, że wobec agresji Rosji na Ukrainę, obchody przy grobach z gwiazdami byłyby nieporozumieniem. Poniżej wystąpienie starosty, a filmowa relacja obok.
Szanowni Państwo
Od wielu lat jako mieszkańcy Powiatu Szczecineckiego i miasta Szczecinek spotykamy się na szczecineckim cmentarzu komunalnym, ponieważ pamiętamy o okrucieństwach II wojny światowej.
Dzisiaj obchodzimy 77 rocznicę jej zakończenia – to symboliczna data.
- Kiedy tak naprawdę zakończyła się II wojna światowa?
- Czy z dniem 30 kwietnia, kiedy Hitler popełnił samobójstwo?
- Czy 7 maja kiedy generał David Einsenhauer i generał Alfred Jodl podpisali akt kapitulacji Niemiec, który przewidywał przerwanie walk od 8 maja?
- Czy 9 maja, kiedy na żądanie Stalina, ponownie za zgodą aliantów marszałek Żukow i feldmarszałek Keitel podpisali akt kapitulacji Niemiec?
- Czy też 2 września 1945 roku, kiedy Japonia na pokładzie pancernika Missuri podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji?
- A więc to, że dzisiaj spotykamy się 6 maja nie ma większego znaczenia, ważne że pamiętamy o okrucieństwach II wojny światowej.
- Od wielu lat spotykaliśmy się przy pomniku żołnierzy polskich i radzieckich, gdzie złożone są szczątki 39 żołnierzy polskich i 4.427 żołnierzy armii radzieckiej. To grób żołnierzy, których szczątki zebrano z 39 miejsc walki naszego regionu, nie miejsce symboliczne. Szanujemy poległych żołnierzy i pamiętamy o ich daninie krwi. Ale też w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, bestialskiego niszczenia miast i wsi niepodległego Państwa, mordowania ludności cywilnej, patrząc na miliony uchodźców, również na tych ponad 1.500 uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w naszym powiecie, oddawanie hołdu w miejscu, gdzie na pomnikach są rosyjskie gwiazdy, byłoby dzisiaj nie do zaakceptowania przez kogokolwiek. Od lat miejsce to budzi wiele kontrowersji – dzisiaj zapewne szczególnie.
- II wojna światowa to dla wielu Polaków ogromny ból, który nadal jest przeżywany. Bo nawet jeśli w miejscu pochówku żołnierzy radzieckich i polskich, tu w Szczecinku st.lejtnant Titow ma swoje ostateczne miejsce spoczynku, to jest wielu żołnierzy Polskich z okresu II wojny światowej i wprowadzania reżimu postsowieckiegio, którzy takiego miejsca nie mają. Do dzisiaj nie wiemy gdzie spoczywają szczątki Rotmistrza Pileckiego czy generała Fildorfa pseudonim „Nil”.
- Według nieoficjalnych danych w czasie działań wojennych II wojny światowej zginęło 72 miliony ludzi.
- Straty osobowe i ofiary represji dwóch okupantów po stronie obywateli Polski to około 5,8 mln– połowa z nich to polscy Żydzi.
- Dla nas Polaków II wojna światowa to wiele symboli.
- Westerplatte
- Katyń, Miednoje, Ostaszków
- Oświęcim, Sobibór, Treblinka – ludobójstwo na masową skalę
- Powstanie Warszawskie
- Armia Krajowa i tajne nauczanie
- Ponad 7.100 Polaków, którzy otrzymali medal Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów
- traktaty państw zachodnich – Teheran, Jałta, Poczdam - które pozostawiły Polskę w strefie wpływów sowieckich na 45 lat.
Czy zatem Polacy mogli się w pełni cieszyć z zakończenia II wojny światowej?
Dla Polski koniec II wojny światowej to początek okresu walki z nowym, sowieckim okupantem, który od momentu wkroczenia na ziemie polskie zwalczał wszelkie dążenia do pełnej niepodległości. Rozpoczął się okres aresztowań, przesłuchań, prześladowań, tortur i mordów na żołnierzach polskiego podziemia i każdego, kto nie myślał po „sowiecku”.
Często wykorzystywano więzienia w których nie tak dawno to Niemcy mordowali Polaków.
Dzisiaj rozumiem moją babcię, która przyjechała na ziemie zachodnie z okolic Bełchatowa. Kiedy jako dziecko pytaliśmy się o wojnę – mówiła, że było bardzo ciężko, że Niemcy byli okrutni, ale jak przyszli Rosjanie to byli jeszcze gorsi od Niemców.
Morderstwa, gwałty, grabież, bezprawie, pijaństwo. To normalność, która przyszła wraz z wyzwolicielami. Czyż nie jest to podobne do tego co się dzieje obecnie w Ukrainie? – jakby to samo, tylko że 80 lat później!
- Jako naród rozpoznawalni jesteśmy przez swoją historię, trudną i bolesną, ale też nic nam nie dano za darmo, nic nam nie przyszło łatwo, nasze dążenia do wolności i demokratycznego niezależnego Państwa poprzedzone było wieloma zrywami i ofiarami, to:
- Czerwiec 1956
- Marzec 1968
- Grudzień 1970
- Sierpień 1980 rok
- To dla nas Polaków święte daty – bez nich nie byłoby naszej polskości, patriotyzmu i umiłowania wolności i miejsca, w którym dzisiaj jest Polska. Miejsca w rodzinie Państw Unii Europejskiej i NATO.
Szanowni Państwo,
Dzisiaj w 77 rocznicę zakończenia II wojny światowej spotykamy się w tym symbolicznym miejscu, przy symbolicznym grobie żołnierzy AK, żołnierzy miłujących wolność i Ojczyznę i dziękujemy każdemu żołnierzowi Wojska Polskiego, każdemu bohaterowi okresu wojny, wszystkich państw, którzy bronili ludzkości. Dziękujemy tym, którzy w okresie okupacji walczyli o polskość, oddali daninę życia i krwi aby Polska była Polską, abyśmy my dzisiaj, również tu w Szczecinku mogli budować naszą Ojczyznę - Polskę.
Chwała Bohaterom!
Napisz komentarz
Komentarze