Nowoczesny magazyn — serce współczesnego biznesu
Rozkwit internetowego handlu i gwałtowny wzrost oczekiwań klientów w zakresie tempa realizacji zamówień skłonił przedsiębiorców do poszukiwania sposobów zwiększenia efektywności łańcuchów dostaw. Magazyny przestały być wyłącznie tradycyjnymi miejscami składowania produktów, a stały się dużo bardziej zaawansowanymi przestrzeniami, w których takie procesy jak przeładunek, kompletacja, sortowanie czy pakowanie zamówień przeprowadzane są z użyciem maszyn i specjalnego oprogramowania. Niekiedy wykonuje się tam także drobne prace produkcyjne czy konfekcjonuje produkty.
Dlaczego warto powierzyć projektowanie magazynu doświadczonej firmie?
Im bardziej różnorodne i liczne są towary codziennie przemieszczane w ramach działalności magazynu, tym trudniej zaprojektować odpowiednią przestrzeń. Z pomocy doświadczonego projektanta warto skorzystać jednak nawet w przypadku obiektów o mniejszym natężeniu pracy. Specjaliści potrafią skutecznie dobierać rozwiązania w zakresie organizacji przestrzeni do potrzeb przedsiębiorstw i mogą zabronować takie, które najlepiej przysłużą się specyfice operacji magazynowych w konkretnej firmie.
Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń magazynowa jest niezbędna, aby możliwe było pomieszczenie wszelkich zapasów, zapewnienie im bezpieczeństwa oraz unikanie błędów w przygotowywaniu zamówień. Zadanie sporządzenia projektu i budowy takich obiektów najlepiej powierzyć doświadczonemu partnerowi. Przykładem takiej firmy deweloperskiej dostarczającej na rynek nowoczesne magazyny jest Panattoni. Obiekty aktualnie dostępne w województwie podkarpackim znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=subcarpathian.
Jak projektuje się magazyny?
Projektowanie magazynów to nie tylko podstawowy plan budynku czy rozmieszczenie regałów. Aby praca w takim obiekcie przebiegała płynnie, konieczne jest wdrożenie dopracowanych i spójnych ze sobą rozwiązań w każdym aspekcie działalności. Oto najważniejsze kwestie, jakie należy uwzględnić podczas projektowania magazynu:
- układ hali — w przestrzeni obiektu powinny znaleźć się wydzielone strefy dla konkretnych procesów, np. strefa składowania, przyjmowania i wydawania towarów czy strefa kompletacji.
- dobór materiałów budowlanych,
- organizacja terenu wokół obiektu (zapewnienie dostępu do parkingów, strefa rozładunku i załadunku, doki dla samochodów dostawczych),
- zadbanie o odpowiednią infrastrukturę — regały i inne elementy przestrzeni składowania powinny dobrane do specyfiki towarów (np. w przypadku długich rur — regały dłużycowe, w przypadku artykułów spożywczych — chłodnie),
- sposób zasilania magazynu i dostęp do mediów, dobór energooszczędnych rozwiązań,
- wdrożenie infrastruktury informatycznej (zwłaszcza skanerów, baz danych czy oprogramowania do zarządzania magazynem WMS).