Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 00:28

Osobista stylistka - zawód przyszłości

  • 24.01.2024 12:56
Osobista stylistka - zawód przyszłości

W zabieganych czasach ludzie mają coraz mniej czas na to, by zadbać o siebie i swój wygląd. Dlatego też swoją szafę coraz chętniej oddają pod opiekę osobistej stylistki. To bez wątpienia zawód przyszłości, bo ludzi świadomych modowo jest coraz więcej. Za tym idzie też wygoda — nie każdy ma czas śledzić trendy, a potem szukać odpowiednich ubrań w sklepie. W tym celu wynajmuje stylistkę, która ukończyła studia modowe i wie, jak dobrać strój do sylwetki, wieku i okazji.

Czy każda stylistka musi mieć określone wykształcenie?

Zawód stylisty nie jest regulowany przepisami prawa. W praktyce oznacza to, że każda osoba, która czuje się dobra w trendach, może spróbować swoich sił w tej branży. Jednocześnie jednak najlepsi fachowcy podkreślają, że ogładę i zupełnie nowe spojrzenie na swój zawód zyskali dzięki nauce w Wyższej Szkole Via Moda w Warszawie https://www.viamoda.edu.pl/.

Osoby zainteresowane tą profesją na studiach będą mogli poznać inspirujących ludzi z branży, którym udało się osiągnąć ogromny sukces. Poza tym stworzą sieć kontaktów składającą się z projektantów, fotografów i właścicieli show roomów. Znajomość, a przede wszystkim śledzenie na bieżąco trendów i modowa pasja bez wątpienia są bardzo ważne, ale to studia modowe stanowią solidną podstawę do budowania swojej pozycji w tej wymagającej branży.

Czym zajmuje się osobista stylistka?

Osobista stylistka to w ogólnym rozumieniu doradca wizerunkowy. Jej rolą jest dopasować ubiór klientów do okazji, pozycji zawodowej, wieku oraz figury. Może zbudować styl osoby, z którą pracuje od nowa lub pomóc jej w tym, by ten, który ma, stał się bardziej wyrazisty.

Profesjonalna stylistka wie, co i kiedy ubrać, potrafi świetnie dobrać strój do sylwetki, zna modę i przewiduje trendy. Jej rolą jest przenieść to, co pojawia się na wybiegach do szafy swoich klientów. Musi znaleźć wspólny mianownik pomiędzy tym, co aktualnie modne, a tym, co pasować będzie do ubieranej osoby.

Stylistka może wyszukiwać określone ubrania w sklepach i zabierać do nich klientów. Bez problemu jednak uda jej się pracować także online i udzielać konsultacji wizerunkowych osobom, które potrzebują jedynie ogólnych porad, np. zakresie kolorystyki ubioru.

Gdzie może pracować stylistka?

Stylistka, która kończy studia modowe, może dostać pracę już podczas praktyk. Jeśli wykładowcom spodoba się jej kreatywność, sposób budowania wizerunku klientów, z pewnością mogą polecić ją potencjalnym pracodawcom w branży.

Stylistki zatrudniane są w często w mediach: dbają o stroje prezenterów lub ubierają uczestników sesji zdjęciowych w magazynach. Wiele osób publicznych korzysta z usług stylistki, by zawsze wyglądać dobrze i stosownie do okazji. Dziś już nie tylko aktorki i prezenterki chodzą po rady do stylistek. Coraz częściej ich klientkami zostają polityczki i kobiety z obszaru biznesu.

Praca stylistki to zawód idealny dla osoby otwartej, komunikatywnej i kreatywnej. Studia modowe mogą być dla niej czasem pełnym zawodowym przygód i modowych wyzwań.