Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 00:29

Wirnikowe śrutowanie stali - na czym polega?

  • 24.01.2024 13:24
Wirnikowe śrutowanie stali - na czym polega?

Obróbka ścierna metali wymaga użycia odpowiednio ukształtowanego materiału ścierającego, dużej energii kinetycznej i urządzenia, które je wytworzy. Śrutownice wirnikowe - zwane też turbinowymi - to urządzenia, dzięki którym jest to możliwe. Zapoznajmy się zatem z ich możliwościami i specyfikacją techniczną.

Śrutownice turbinowe - czym są i jak działają?

Zasada działania śrutownic polega na rozpędzaniu materiału ścierającego do ekstremalnie dużych prędkości, a następnie na oddziaływaniu nim na obrabianą powierzchnię. Śrutownica wirnikowa wyposażona jest w specjalną turbinę wirnikową, która rozpędza ostre cząstki do bardzo dużej prędkości. Im jest ona większa, tym większa jest ich energia kinetyczna. Skutkiem tego śrutowanie stali odbywa się szybciej, efektywniej i wymaga mniejszych nakładów energii. Warto również dodać, że w urządzeniach tego typu stosuje się zarówno ścierniwo kuliste, jak i z ostrymi krawędziami.

Korzyści wynikające ze stosowania śrutownic turbinowych

Użytkowanie śrutownic turbinowych w procesie obróbki stali niesie ze sobą szereg korzyści. Oto najważniejsze z nich:

Oszczędności. Śrutownice można wpiąć w system obróbki automatycznej (zautomatyzowany proces technologiczny), dzięki czemu obróbka detali będzie odbywać się szybciej i w sposób dokładnie zaplanowany.

Bezpieczeństwo. Wirnikowe śrutowanie stali nie jest niebezpieczne dla pracownika, który nie jest narażony na oddziaływanie środków ścierających.

Efektywność. Konstrukcja śrutownic pozwala maksymalnie zwiększyć prędkość rozpędzanych cząstek, dzięki czemu proces obróbki stali odbywa się jeszcze szybciej.

Jak dostosować rodzaj śrutownic wirnikowych do potrzeb użytkownika?

Wybór odpowiedniej śrutownicy jest uzależniony od rodzaju obrabianego materiału, a także od wydajności pracy. Część śrutownic jest wyposażona w przenośnik rolkowy, zawiesie obrotowe, a część w specjalistyczny blat roboczy. Najważniejszą kwestią pozostaje odpowiednie ukierunkowanie czynnika roboczego, a także zapewnienie bezpieczeństwa operatorowi. Coraz częściej stawia się też na rozwiązania, w których śrutownica turbinowa jest obsługiwana za pomocą systemu teleinformatycznego. Dzięki temu operator może precyzyjnie dobierać parametry oddziaływania ścierniwa na wybrany detal. Kluczową kwestią jest też zadbanie o odpowiednie warunki w otoczeniu obrabianego detalu. Jest to możliwe m.in. dzięki rozbudowanym systemom separacji czyściwa oraz oczyszczania powietrza. Dzięki temu ścierniwo jest dokładnie oczyszczone z różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Reasumując, śrutownice turbinowe to ciekawy sposób na efektywną obróbkę elementów metalowych. Dzięki nim można zapewnić odpowiednie warunki pracy w obrębie komory roboczej, a także bezpieczeństwo znajdującym się w pobliżu pracownikom.