Składki ZUS w 2024 roku
Wiemy już, że składki ZUS 2024 to niezwykle ważny aspekt dla każdego przedsiębiorcy w naszym kraju. Pamiętajmy o tym, że dostępność danego schematu opłacania składek zależy głównie od:
- Wznowienia działalności gospodarczej
- Rozpoczęcia prowadzenia własnej firmy
- Zakończenia okresu ulgi na start lub preferencji
- Osiągania wysokich przychodów i korzystania ze składek od przychodu
- Zbiegu tytułów ubezpieczeń
- Posiadania statutu emeryta itp.
Więcej informacji na ten temat znajdziemy w powodzeniem w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Czym jest ulga na start?
Jeżeli przedsiębiorca korzysta z ulgi na start, nie jest objęty standardowym obowiązkiem ubezpieczeniowym społeczno-zdrowotnym. W takiej sytuacji rozliczać trzeba składki ZUS w ograniczonej formie, opłacając jedynie składki za ubezpieczenie zdrowotne! Dodatkowo warto widzieć, że początkujący przedsiębiorcy są zwolnieni z podlegania ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy, licząc od dnia rozpoczęcia prowadzenia firmy.
Nie zapominajmy także o tym że od 2022 roku sposób wyliczania i wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne zależy między innymi od wysokości dochodu/przychodu i formy opodatkowania. Kto może skorzystać z ulgi na start? To rozwiązanie dostępne dla nowego przedsiębiorcy, który po raz pierwszy podejmuje się prowadzenia swojej działalności lub wznawia działalność po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej zawieszenia. Taka opcja jest dobrowolna, dlatego przedsiębiorca sam decyduje, czy zamierza z niej skorzystać.
Preferencyjne składki ZUS 2024
Po zakończeniu okresu trwania ulgi na start lub rozpoczęciu prowadzenia firmy, możemy przystąpić do dwuletniej ulgi w opłacaniu składek. To oznacza, że w trakcie 24 miesięcy korzystać będziemy z opłacania pomniejszonych składek za ubezpieczenia społeczne. Tutaj podstawą wyliczeń składek preferencyjnych ZUS jest co najmniej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Bardzo ważne jest to, że preferencja odnosi się jedynie do składek na ubezpieczenia społeczne! Składki zdrowotne z kolei opłacamy zawsze w jednakowej wysokości - nie ma znaczenia to, z jakim kodem tytułu ubezpieczenia zgłosiliśmy się do ZUS-u.
Mały ZUS plus - dla kogo?
Kolejne ciekawe rozwiązanie to mały ZUS plus. Kto może postawić na taką propozycję? Jest ona dostępna dla przedsiębiorców, którzy w 2023 roku osiągnęli przychody niższe niż 120 000 zł (prowadząc działalność przez cały rok). W efekcie można od początku 2024 roku skorzystać z ulgi o nazwie mały ZUS plus. Faktem jest, że składki od dochodu opłacać mogą przedsiębiorcy, którzy:
- Nie wykonują prac na rzecz byłego pracodawcy (w tamach prowadzenia własnej firmy)
- W poprzednim roku prowadzili firmę przez co najmniej 60 dni
- Nie korzystają z preferencyjnych składek ZUS lub ulgi na start
- Nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej są zwolnieni z VAT (zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług)
Pamiętajmy o tym, że zgłoszenie do składek od dochodu musi zostać dokonane do końca stycznia 2024. Istnieją jednak pewne wyjątki, dotyczące okresu zakończenia trwania dwuletniej ulgi dla nowych firm lub odwieszenia działalności gospodarczej. W tych przypadkach możemy przystać do wspomnianych składek od razu po zakończeniu powyższych okresów! Przerejestrowanie należy dokonać w ciągu 7 dni, od dnia powstania lub zmiany obowiązku ubezpieczeniowego. Ulga obowiązywać może maksymalnie przez 36 miesięcy, a po tym czasie konieczne jest przejście na zwykłe składki ZUS. Dobrą wiadomością jest to, że z tej ulgi będziemy mogli skorzystać ponownie po upływie kolejnych dwóch lat.