Większość rodziców, którzy obserwują u swoich dzieci kłopoty ze wzrokiem udaje się do okulisty. Warto zdawać sobie sprawę, że nie tylko lekarz okulista jest w stanie udzielić nam fachowej pomocy. W Polsce od ponad 40 lat działają ortoptyści, którzy przy pomocy nieinwazyjnych metod mogą pomóc w przypadku takich problemów jak niedowidzenie i zez. Co powinniśmy wiedzieć zanim zapiszemy się na wizytę do ortoptysty? Podpowiada fundacja Zobaczyć Jutro z Warszawy
Ortoptysta a okulista – znaczące różnice
Należy wiedzieć, że ortoptysta nie jest lekarzem, a zakres jego obowiązków jest zdecydowanie węższy niż w przypadku okulisty. Żeby otrzymać pracę jako ortoptysta nie jest potrzebne ukończenie studiów wyższych, a 2-letniej szkoły policealnej. Czy oznacza to, że ortoptysta nie pomoże nam równie skutecznie co lekarz? Otóż nie. Specjalista ten korzysta z innych narzędzi. Terapia u ortoptysty polega na wykonywaniu wspólnie z pacjentem bezinwazyjnych ćwiczeń, które w dłuższej perspektywie czasu mogą dać niewiarygodnie dobre rezultaty (zwłaszcza, gdy pacjentem jest dziecko lub osoba bardzo młoda).
Można powiedzieć, że ortoptysta znakomicie uzupełnia leczenie okulistyczne. Jest w stanie także wykonywać podstawowe zabiegi okulistyczne.
Ortoptysta – jak wygląda przygotowanie do wykonywania tego zawodu
Żeby móc zacząć pracować jako ortoptysta należy ukończyć szkołę policealną (szkoły policealne kształcące ortoptystów działają we wszystkich większych miastach w Polsce). W programie takiej szkoły jest co najmniej 1600 godzin zajęć, a do tego każdy słuchacz ma obowiązek zaliczenia praktyk zawodowych. Do najważniejszych wykładanych przedmiotów zaliczamy między innymi wykonywanie badań ortoptycznych, a także niektórych badań okulistycznych, anatomia i patofizjologia człowieka, pierwsza pomoc, charakterystyka chorób i wad rozwojowych, psychologia i pedagogika.
Jako, że ukończenie szkoły policealnej nie daje wyższego wykształcenia, wielu jej absolwentów podejmuje decyzję o kontynuowaniu nauki na studiach wyższych (zazwyczaj są to kierunki o profilu medycznym lub humanistycznym).
Czego możemy oczekiwać po wizycie w gabinecie ortoptystycznym?
Ortoptysta w przeciwieństwie do okulisty pracuje metodami, które nie są inwazyjne. Praca z nim to głównie wykonywanie zadanych ćwiczeń. Są one szczególnie pomocne w przypadku takich problemów jak uciekanie oka, zez, zaburzenia fiksacji, niedowidzenie, nieprawidłowa akomodacja, nieprawidłowe widzenie obuoczne, zaburzenia widzenia stereoskopowego.
Warto zdawać sobie sprawę, że specjalista ten posiada kompetencje pozwalające mu na dobór okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych, a także pryzmatów. Szkoła policealna przygotowuje go do wykonywania takich podstawowych badań jak ocena dna oka, ocena pola widzenia i ruchów oczopląsowych, pomiary ciśnienia śródgałkowego.
Kiedy wybrać się na wizytę u ortoptysty?
Z wizytą u ortoptysty nie należy zwlekać. Specjalista ten może być bardzo pomocny zwłaszcza w przypadku dzieci, u których wczesne wykrycie problemów ze wzrokiem często gwarantuje pełne wyleczenie. Jeżeli mamy małe dziecko, na wizytę do ortoptysty możemy udać się po prostu profilaktycznie (dzieci nierzadko nie są w stanie zakomunikować rodzicom, że widzą źle). Powinniśmy czuć się zaalarmowani, kiedy nawet podczas noszenia okularów korekcyjnych czujemy, że widzimy nieprawidłowo. Wizyta u ortoptysty jest w wielu wypadkach rekomendowana osobom, które przeszły zabiegi chirurgiczne w obrębie narządu wzroku.