Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 17:49

Jak Przygotować się do Badania Wariografem?

  • 23.05.2024 08:36
  • Autor: Grupa tipmedia
Jak Przygotować się do Badania Wariografem?

Badanie poligraficzne, znane również jako wariograficzne, wymaga odpowiedniego przygotowania, aby zapewnić wiarygodne wyniki. Kluczowym elementem jest zadbanie o stan psychofizjologiczny osoby badanej. Naturalnym jest, że w dniu badania osoba może odczuwać dyskomfort, strach, niepokój lub inne nieprzyjemne emocje. Te odczucia nie przesądzają o szczerości czy zamiarze kłamania badanego, lecz wynikają z samej natury badania, które często przypomina egzamin.

Niepewność może również wynikać z braku wiedzy na temat badania poligraficznego i związanych z nim obaw. Ważne jest, aby poinformować eksperta przeprowadzającego badanie o swoich odczuciach. Poligraferzy są świadomi tego, że badani mogą odczuwać stres, dlatego warto podzielić się swoimi obawami. W razie wątpliwości dotyczących procedury, skuteczności badania, kompetencji poligrafera lub jakości sprzętu, nie należy się wahać i zadawać pytania. To może pomóc oczyścić atmosferę i pozwolić badanemu na spokojniejsze podejście do badania.

Jakie Przygotowania Podjąć Przed Badaniem Poligraficznym?

Dzień przed badaniem warto unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, takiego jak uczestnictwo w maratonie czy intensywne ćwiczenia. Na badanie należy przyjechać wypoczętym. Choć stres może utrudnić spokojny sen, warto zadbać o nocną regenerację. Przed samym badaniem trzeba zaspokoić wszystkie potrzeby fizjologiczne, aby uniknąć dyskomfortu, np. związanego z głodem czy pragnieniem.

Jeśli badany regularnie przyjmuje leki, powinien je zażyć zgodnie z zaleceniami lekarza, a także poinformować poligrafera o nazwie i dawce leku przyjętego w dniu badania. Aby uniknąć dyskwalifikacji z powodu kwestii zdrowotnych, warto podczas rezerwacji terminu omówić swoje problemy medyczne z pracownią badań poligraficznych, aby uzyskać informację, czy badanie będzie miarodajne w danej sytuacji.

Co Jest Ważne Podczas Badania Poligraficznego?

Podczas badania osoba badana będzie wielokrotnie pytana o swoje samopoczucie. Ważne jest, aby być szczerym w odpowiedziach na te pytania. Jeśli coś się zmieniło w odczuciach badanego, należy o tym poinformować poligrafera i rozwiązać problem, np. poprzez zjedzenie czegoś w przypadku głodu czy podniesienie temperatury w pomieszczeniu w przypadku odczuwania chłodu.

Istotnym etapem jest omówienie pytań, które będą zadawane podczas badania. Badany musi w pełni rozumieć każde pytanie i nie domyślać się jego intencji. Pytania muszą być dostosowane do poziomu badanego, zarówno pod względem języka, jak i tematu. W razie niejasności, badany powinien poprosić o doprecyzowanie pytania.

Pomiędzy seriami testów badany będzie pytany, czy o czymś pomyślał lub coś mu się przypomniało. Szczerość w tych odpowiedziach jest kluczowa, zwłaszcza gdy natrętne myśli przeszkadzają badanemu.

Czego Oczekiwać w Czasie Badania Poligraficznego?

Gdy badanie przeprowadza profesjonalista, badany powinien ze spokojem poddać się procedurze i współpracować. Badanie poligraficzne nie jest przesłuchaniem, a poligrafer nie ma na celu "punktowania" badanego za wykrycie nieprawdy. Egzaminator rejestruje nieświadome reakcje organizmu na bodźce, najczęściej w formie werbalnych pytań.

Każdy test jest przeprowadzany w kilku seriach, a pytania w każdej serii są zadawane w innej kolejności. Badanie, w zależności od skomplikowania sprawy, może trwać od dwóch do pięciu godzin.

Odpowiednie przygotowanie i współpraca z poligraferem pozwolą na osiągnięcie miarodajnych wyników i zmniejszenie stresu związanego z badaniem.

 

Zrodlo: liedetectortest.com

Artykuł sponsorowany