Fladze kraju należy się szczególny szacunek. Wynika on nie tylko z poczucia narodowej godności, ale też z obowiązujących przepisów. Co zatem warto wiedzieć o polskiej fladze? Jakie powinny być jej wymiary i proporcje?
Flaga Polski - co to takiego?
Zacznijmy od tego, że flaga Polski ma określone proporcje. Stosunek jej dłuższego boku do krótszego ma się tak samo, jak 8 do 5. W praktyce oznacza to, że dwa połączone ze sobą pasy biało-czerwone o wymiarach 50 × 80 cm to z całą pewnością nasza narodowa flaga. Co ważne, tylko taką można eksponować formalnie (w urzędach, instytucjach) oraz w domu. Co zatem, jeśli symbol narodowy, który posiadamy np. w domu, ma wymiary 150 × 100 cm? W takiej sytuacji nie jest to flaga, lecz szarfa w barwach narodowych.
Warto przy okazji nadmienić, że dokładne zalecenia dotyczące wymiarów flagi ma nie tylko Polska. Dla przykładu flaga Salwadoru ma proporcje wynoszące... 189:335, a flaga USA 10:19. Jest to podstawowa rzecz, o której wie każdy producent flag.
Co zrobić, gdy kupujemy nową flagę?
Załóżmy, że kupujemy nową flagę Polski. Co wtedy? Formalnie powinniśmy zażądać poświadczenia od producenta, że jest ona zgodna ze wzorami określonymi w ustawie. Mowa tu nie tylko o wymiarach, ale też o odcieniach flagi. Nie oszukujmy się - zwłaszcza czerwień powinna mieć ściśle określony odcień. Jego uzyskanie jest dość trudne, zważywszy na fakt, że odcieni czerwieni jest... przynajmniej kilkaset tysięcy.
Tutaj jedno sprostowanie. W Polsce producent flag nie musi posiadać licencji, która upoważniałaby go do ich produkcji. W efekcie podczas ważnych wydarzeń sportowych i świąt narodowych można zobaczyć mnóstwo flag, które są niezgodne z przewidzianym w ustawie wzorcem. Nie można też zapominać, że wielu z nas nie ma pełnej świadomości co do dokładnych kolorów, odcieni i kształtów polskich symboli narodowych. Dotyczy to zarówno samej flagi, jak i godła, które przecież ma swój kolor i kształt.
Co zrobić ze starą flagą? Czy można ją zniszczyć?
Kiedy flagę można uznać za zużytą? Zgodnie z przepisami można ją eksponować jedynie wówczas, gdy na jej powierzchni nie ma zabrudzeń, uszkodzeń lub napisów. Jeśli takie występują, to można ją uznać za zużytą, o ile rzecz jasna nie można jej przywrócić do stanu poprzedniego.
Obowiązujące w Polsce przepisy jasno określają nie tylko kwestie związane z wyglądem i kolorystyką flagi, ale też procedury związane z postępowaniem względem symboli narodowych. Przykładowo flaga Polski, która jest zniszczona lub zużyta, powinna zostać rozdarta, a następnie... spalona. Oczywiście proces palenia flagi nie powinien odbywać się w trakcie wiecu lub innego wydarzenia społecznego. Najlepiej zrobić to dyskretnie, z zachowaniem czci, jaka przynależy się symbolom narodowym.
Reasumując, flaga każdego kraju to ważny symbol narodowy. O tym wie każdy, dla kogo Polska jest prawdziwą wartością. Powiązane z nią symbole powinny być otoczone autentycznym szacunkiem, a ich wygląd oraz kolor muszą być zgodne z ustawowym wzorcem.