Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 08:58

Symulacja phishingu, baitingu, czy smishingu dla zwiększenia bezpieczeństwa firmy

Największe zagrożenia dla współczesnych przedsiębiorców czyhają na nich nie w świecie rzeczywistym, lecz w sieci. Nawet otwarcie jednego niezaufanego linku na komputerze lub telefonie może przynieść realne straty i niebezpieczeństwo. Jednym ze sposobów edukacji pracowników i zapobiegania takim sytuacjom są testy socjotechniczne i symulacje. Zobacz, w jaki sposób możesz uświadamiać, jak każda z zatrudnionych osób może zostać zmanipulowana i z jakimi konsekwencjami będzie się to wiązać.
  • 26.06.2024 15:46
  • Autor: Grupa tipmedia
Symulacja phishingu, baitingu, czy smishingu dla zwiększenia bezpieczeństwa firmy

Rodzaje testów socjotechnicznych

Realizacji zaplanowanych i w pełni kontrolowanych testów socjotechnicznych wśród pracowników, a także analizy ich wyników, podejmują się takie firmy, jak SprintTech https://www.sprinttech.pl/. Naśladowane są prawdziwe ataki przy wykorzystaniu takich metod, jak phishing, pretexting, baiting, vishing oraz smishing.

  • Phishing – pracownicy otrzymują wiadomości e-mail i komunikaty, które mają podszywać się pod treści pochodzące z wiarygodnych źródeł. Po ich otwarciu w przypadku rzeczywistego ataku może dojść do zainfekowania sprzętu oraz ujawnienia wrażliwych informacji. Celem jest sprawdzenie, ilu pracowników wejdzie w link, przez który naraziłoby się na atak.
  • Smishing – forma podobna do phishingu, lecz wykorzystująca wiadomości SMS do rozesłania złośliwych linków.
  • Vishing – phishing głosowy, przygotowywany z udziałem telefonów. Osoba odpowiedzialna za test dzwoni i udaje pracownika banku lub innego zaufanego podmiotu, próbując wyłudzić informacje, których odbierający połączenie nie powinien podawać bez weryfikacji drugiej strony rozmowy.
  • Baiting – próba skłonienia pracownika do wykonania określonych działań poprzez „przynętę”, którą mogą być darmowe usługi lub uzyskanie ekskluzywnych informacji.
  • Pretexting – sprawdzane jest to, czy pracownik jest skłonny do podania wrażliwych danych z powodu nagłego wydarzenia, wyjątkowych okoliczności lub innego fałszywie stworzonego scenariusza.

Oprócz sprawdzenia czynnika ludzkiego, warto przetestować również wykorzystywane oprogramowanie oraz sprzęt. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.sprinttech.pl/pentesty. Zobacz też, w jaki sposób audyty bezpieczeństwa mogą pomóc Ci dostosować się do wytycznych RODO, ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa czy zarządzeń NFZ - https://www.sprinttech.pl/audyty/.

Cele przeprowadzania symulacji

Przeprowadzane symulacje oraz uzyskiwane w ten sposób dane przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa danych, oddziałując zarówno na pracowników, jak i właścicieli firm. Wśród zatrudnionych osób rośnie świadomość problemów, z którymi być może nie mieli okazji wcześniej się spotkać. Pracodawcy oraz kadra zarządzająca uzyskują natomiast informacje na temat tego, jak sprawdzają się w takich sytuacjach wewnątrzfirmowe procedury i dowiadują się, jakie działania warto wdrożyć, by poprawić sytuację.

Artykuł sponsorowany