Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 06:54

Żyto ozime — co warto wiedzieć?

Żyto ozime jest trzecim najchętniej uprawianym zbożem ozimym, jego areał szacuje się na około 700 tysięcy hektarów. W sprzedaży dostępny jest materiał siewy odmian mieszańcowych i populacyjnych. Dzięki czemu możliwie jest maksymalne wykorzystanie potencjału genetycznego tego gatunku. Uprawa żyta ozimego może być prowadzona w celu produkcji ziarna lub z jego przeznaczeniem na biomasę jako surowca do sianokiszonki.
  • 19.09.2024 06:47
  • Autor: Grupa tipmedia
Żyto ozime — co warto wiedzieć?

Żyto mieszańcowe

Materiał siewny odmian hybrydowych (mieszańcowych, F1) wysiewany jest na lepszych stanowiskach. Jego uprawie towarzyszy też konieczność zastosowanie bardziej intensywnej agrotechniki niż w przypadku odmian populacyjnych. Wynika to z faktu, że posiadają one znacznie wyższy genetyczny potencjał plonowania, który w warunkach polowych może być z powodzeniem realizowany. Odmiany mieszańcowe charakteryzują się:

  • bardzo wysoką tolerancją na odczyn gleby i negatywne oddziaływanie jonów metali ciężkich 
  • małe wymagania glebowe, przy jednocześnie wysokim potencjale plonowania 
  • wysoką genetyczną odpornością na choroby oraz na wyleganie 
  • dobrą tolerancją na stres abiotyczny — głównie suszę 
  • bardzo duży potencjał do krzewienia produktywnego 

Hodowla nowych odmian była prowadzona także w kierunku skrócenia źdźbła, dzięki czemu rośliny są mniej podatne na wyleganie. Pomimo tego wymagają zabiegów regulujących wzrost. W przypadku uprawy na ziarno dawki regulatorów wzrostu i liczbę ich aplikacji należy dostosować do żyzności gleby oraz poziomu nawożenia mineralnego. Bardzo ważna jest regulacja pokroju, ponieważ jego wyleganie znacznie utrudnia zbiór.

Ważny jest terminowy siew

Tutaj: https://osadkowski.pl/material-siewny/zyto-ozime--c-001146 dostępne są nasiona żyta ozimego odmian populacyjnych i mieszańcowych, których uprawa bardzo dobrze sprawdza się w warunkach polskich. Zasiewy żyta ozimego rozpoczynają się od 5 września w północno-wschodniej części kraju, natomiast kończy się 5 października na zachodzie Polski. Wskazany termin dotyczy odmian populacyjnych, natomiast termin siewu odmian mieszańcowych może być nieznacznie opóźniony. Wynika to z tego, że mają one większą dynamikę wzrostu i potrzebują one mniej czasu do dobrego rozkrzewienia i wytworzenia głębokiego systemu korzeniowego. Żyto ozime do spoczynku zimowego powinno zakończyć krzewienie, w przypadku zbytniego opóźnienia siewu proces ten może być kontynuowany wiosną. Jest to niekorzystnie, ponieważ krzewienie wiosenne nie jest tak efektywne, jak jesienne.

Materiał partnera