Energia atomowa w Polsce i na świecie - jak to wygląda dzisiaj?
Naukowcy identyfikują i analizują trendy kształtujące rozwój technologii jądrowej w Polsce, Unii Europejskiej i na całym globie. Są to wiadomości o atomie w szczególny sposób obejmujące zagadnienia takie jak m.in.:
- działalność start-upów,
- dekarbonizacja,
- integracja technologii cyfrowych.
To, co jest pewne to obecny renesans przemysłu jądrowego widoczny wraz z rozwojem małych reaktorów modułowych. To prowadzi do powstania wielu start-upów wykorzystujących narzędzia cyfrowe i sprawia, że informacje o atomie ze świata napawają optymizmem.
Ponadto, ze względu na obecną sytuację geopolityczną i wszystko, co z Putinem związane wokół tego wątku - temat strategicznej autonomii paliwa jądrowego jest kluczowym elementem osiągnięcia samowystarczalnej produkcji paliwa - zwłaszcza na terenie Unii Europejskiej.
Energia atomowa w Polsce i na świecie - jakie prognozy?
Aby osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu i spełnić cele UE w zakresie łagodzenia zmian klimatu i miksu energetycznego na rok 2030, energia jądrowa może pomóc - oferując rozwiązania w celu zmniejszenia emisji w branżach, które tradycyjnie trudno było zdekarbonizować, na przykład poprzez czystą produkcję wodoru.
W jakich branżach wzrost energii atomowej na nadchodzące lata ma największe znaczenie?
- przemysł stalowy,
- petrochemia,
- lotnictwo,
- budownictwo - z naciskiem na wytwórstwo cementu i betonu,
- żegluga i transport ciężarowy.
Wprowadzenie nowych technologii i metod projektowania powinno również pomóc przemysłowi jądrowemu odpowiedzieć na rosnące uzależnienie od infrastruktury cyfrowej. Zapraszamy do lektury https://biznesalert.pl/tag/aleksandr-lukaszenka-co-sie-dzieje/ - jeśli jesteś głodny dodatkowych informacji.
Sztuczna inteligencja a bezpieczeństwo rozwoju energii atomowe
Szybki postęp technologii sztucznej inteligencji (AI) budzi obawy dotyczące bezpieczeństwa, co doprowadziło do wysiłków mających na celu próbę regulacji i kontroli jej wykorzystania.
Historyczne regulacje, takie jak Traktat Euratom, który odegrał kluczową rolę we wspieraniu wzrostu i współpracy wokół technologii jądrowej w Europie, mogą stanowić cenne precedensy dla opracowywania kooperacyjnych podejść do współczesnych wyzwań, takich jak regulacja i rozwój AI.