W miejscowości Radacz w gminie Borne Sulinowo doszło do katastrofy budowlanej. Zawalił się zabytkowy pałac pochodzący z początku XIX wieku.
Budowę pałacu ukończono początku XIX wieku. Była to rezydencja mieszkającej na Pomorzu od XIV wieku rodziny von Kleist. Jeden z członków tego rodu sprowadził do Radacza karetę paradną króla Jana III Sobieskiego, która do 1945 roku służyła jako ambona w miejscowym kościele. Kareta obecnie znajduje się w Wilanowie. Do pałacu przylega naturalistyczny park i brzeg jeziora Radacz. W powojennych latach do 1992 roku administrował nim miejscowy PGR. Obecnie pałac był nieużytkowany. Od kilku lat bezskutecznie usiłowano go sprzedać. Wykorzystywali to szabrownicy, którzy penetrowali pałacowe wnętrza w poszukiwaniu różnych przedmiotów, które można sprzedać. Najpierw znikły bogato rzeźbione dębowe boazerie i gipsowe sztukaterie, a potem rozebrano kominek. Od kilku miesięcy wyciągano elementy metalowej konstrukcji budynku. W ten sposób mocno nadwątlono jego konstrukcję, co w efekcie doprowadziło do zawalenia się stropów i jednej ze ścian nośnych elewacji ogrodowej.
- Pozostałości nadają się tylko do rozbiórki - twierdzi Andrzej Pałka, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ze Szczecinka. - Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków i wszystkie dalsze czynności muszą być prowadzone w uzgodnieniu z konserwatorem. Nie wiem, czy uda się coś uratować.
Rumowisko zostało wstępnie zabezpieczone przez strażaków, ale w dalszym ciągu istnieje niebezpieczeństwo zawalania się kolejnych ścian. Nie wiadomo, czy ogrodzenie z taśmy i tablice ostrzegające przed niebezpieczeństwem odstraszą zbieraczy złomu. Mieszkańcy Radacza przyznają, że z pałacu zabierali wszystko, co nadawało się na opał bądź do sprzedania.
- We wsi mieszka około 150 rodzin - mówi Józef Tutaj, mieszkaniec Radacza. - Pracę ma około 10 osób. Reszta korzysta z różnych form pomocy. Nic zatem dziwnego, że z pałacu brali drewno na opał i złom na sprzedaż.
Ta katastrofa zakończyła się bez ofiar w ludziach. Jednak bezpowrotnemu zniszczeniu uległ jeden z cenniejszych obiektów zabytkowych w tym rejonie.
Reklama
Temperatura: 19°C Miasto: Lublin
Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 22 km/h
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Super konkurs ze świetnymi nagrodami! 😍Data dodania komentarza: 6.12.2024, 21:52Źródło komentarza: Odkryj miejsce na podróż poznając świat bez hejtu i filtrówAutor komentarza: Magda Linette FoundationTreść komentarza: Fantastycznie widzieć, jak tenis zyskuje na popularności wśród dzieci! Takie inicjatywy to doskonała okazja, aby młodzi ludzie mogli odkrywać radość ze sportu, budować pewność siebie i uczyć się wartości, jakie niesie ze sobą rywalizacja fair play. Magda Linette Foundation z radością wspiera rozwój młodych talentów i zachęca do aktywnego spędzania czasu na korcie. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony linettefoundation.com, gdzie można dowiedzieć się więcej o naszych programach wspierających młodych sportowców!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 23:04Źródło komentarza: Tenis dzieciAutor komentarza: Zwykły KowalskiTreść komentarza: Ładnie powiedziane aż oczy od mydlenia szczypią a rzeczywistość jest całkiem inna. tak faktycznie social jest super 35zł za dojazdy miesięcznie a reszta to szkoda już mówić. A młodzi chwalą ze jest super bo co maja powiedzieć... Czemu nie zapytają już doświadczonych jak jest. Pozdrawiam wszystkich Gadów.Data dodania komentarza: 1.02.2024, 14:27Źródło komentarza: Praca za kratami - funkcjonariusze więzienni poszukiwaniAutor komentarza: Jerzy ZagórowskiTreść komentarza: Szkoda, że na pogrzebie zabrakło zielonych mundurów.
Śp. Dominik Jarociński był inżynierem leśnikiem. Całe zawodowe życie przepracował w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Przez ostatnie kilkanaście lat był jej Rzecznikiem prasowym. Organizował liczne spotkania z mediami, pokazy terenowe, pogadanki na tematy przyrodnicze i ściśle leśne, w telewizjach kablowych , Radiu Koszalin, Szczecin/ m. innymi z prof. Pielowskim/.
Był regionalnym działaczem Ligi Ochrony Przyrody. Wiele energii i zaangażowania wkładał w edukację przyrodniczą młodych ludzi, organizując liczne zawody i konkursy dla szkół z naszego powiatu. Był oddanym społecznikiem i patriotą, zakładał Solidarność leśną na Pomorzu Środkowym, za co w stanie wojennym został pozbawiony pracy. W ubiegłym roku został za swoją działalność zawodową i społeczną odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. I jeszcze jedna uwaga, to śp. Dominik Jarociński z okazji 80-lecia Lasów stworzył na Zachodzie Park Leśników, wybrał teren, wyszukał monumentalny głaz, zaprojektował nasadzenia i osobiści nadzorował wszystkie prace. Obecnie Lasy Państwowe obchodzą jubileusz 100-lecia, dobrze by było gdyby Park nazwano imieniem założyciela, i posadzono Mu drzewko pamięci. Bo jak widać po wczorajszym braku zielonych mundurów pamięć ludzka jest jednak krótka!Data dodania komentarza: 29.10.2023, 01:57Źródło komentarza: Odszedł Dominik Jarociński - wieloletni rzecznik RDLP w SzczecinkuAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Było w Polsce w przeszłości wiele krzywd, ale daliśmy sobie radę.
Dziś po 78 latach od zakończenia 2 wojny światowej rozdrapywanie starych ran nie da nic pozytywnego, a wręcz odwrotnie. Niemcy obecnie to nie są te same Niemcy z roku 1940, czyli Hitlerowskie. Świat się zmienia i w obecnej sytuacji są inne oczekiwania od świata, choćby przeludnienie czy globalne ocieplenie i wiele innych. Narracja PIS anty Niemiecka doprowadziła do tego, że nawet Polak pracujący w Niemczech staje się wrogiem w Polsce. Nie będzie lepiej.Data dodania komentarza: 8.10.2023, 17:58Źródło komentarza: Radni z Razem dla Szczecinka chcą uchwały o reparacjachAutor komentarza: szczeryTreść komentarza: Tak od radnych a od mieszkańców ? Trzeba spytać mieszkańców Gminy bo radni nie są wiarygodni .Data dodania komentarza: 23.06.2023, 12:17Źródło komentarza: Wójt gminy Szczecinek z absolutorium i wotum zaufania
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze