Wczoraj w Bornem Sulinowie rozpoczęły się dwudniowe obrady senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Senatorowie podejmują kilka ważnych dla oświaty tematów m.in. dokonają oceny reformy oświaty ponadgimnazjalnej, omówią funkcjonowanie szkolnictwa specjalnego na poziomie szkół podstawowych i gimnazjów, zapoznają się z systemem kształcenia mniejszości narodowych, a także dokonają oceny wdrażania programu sala gimnastyczna w każdej gminie i gimnazjum. Wszystkie te zagadnienia omawiane są na przykładzie szkół z terenu powiatu szczecineckiego.Dziś senatorowie wizytowali Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Świątkach, Centrum Kształcenia Ekologicznego i Szkołę Życia. Druga grupa senatorów wizytuje budowy sal gimnastycznych w Bornem Sulinowie, Barwicach i Grzmiącej. Po południu członkowie komisji zajmą się kształceniem mniejszości narodowych. W obradach uczestniczą także wiceminister Edukacji i Sportu Tadeusz Sławecki i zachodniopomorski kurator oświaty Jerzy Kotlęga. Materiałem wyjściowym do dyskusji były wystąpienia przedstawicieli samorządu powiatowego i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu szczecineckiego.
- Przedstawione materiały dobitnie świadczą, ze wprowadzone przez nas zmiany w systemie oświaty były konieczne - stwierdził minister Sławecki. - Uczniowie dokonując wyboru szkół zawodowych potwierdzili słuszność naszych decyzji. Teraz rząd pracuje na dalszymi zmianami w systemie oświaty. Przyjęty już został dokument określający kierunki założeń do zmian w systemie oświaty.
Sporo dyskusji wywołał problem zawodowego szkolnictwa rolniczego i leśnego. W Sejmie jest już projekt ustawy zakładający powrót tych szkół do resortów rolnictwa i ochrony środowiska. Senatorowie zgodnie twierdzili, że szkół typowo rolniczych jest już niewiele, a ponowne przekazywanie majątku na rzecz skarbu państwa byłoby marnotrawstwem, lepiej będzie, gdy szkoły te będą dalej prowadzone przez samorządy.
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze