Każdego roku kilkadziesięcioro wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo wychowawczych wkracza w dorosłe życie. Star jest różny. Przyznane im 6 tysięcy złotych na początek często nie wystarcza i młody człowiek zostaje na przysłowiowym lodzie. Codzienne koszty utrzymania pochłaniają ogromne pieniądze Wychodząc naprzeciw młodym ludziom Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego rozpoczął realizację programu Nawigator Samodzielności. W ramach tego projektu uruchomiono pięć mieszkań treningowych w Szczecinku, Łobzie i Wałczu.
- Te mieszkania mają pomóc młodym w dojściu do pełnej samodzielności – mówi starosta szczecinecki Krzysztof Lis. - Zdecydowaliśmy się na uruchomienie trzech mieszkań. Są to dwie kawalerki znajdujące się w budynku Schroniska Młodzieżowego i jedno mieszkanie dwupokojowe w budynku Zespołu Szkół Technicznych.
W mieszkaniu jednopokojowym znajduje się łazienka, aneks kuchenny, jest wersalka, a w przedpokoju duża szafa.
- Mamy nadzieję, ze te pięć mieszkań treningowych, które uruchamiamy w naszym województwie to początek drogi, która sobie wyznaczyliśmy – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Dzięki tym mieszkaniom start w dorosłe życie ma być lepszy, ma przygotować wychowanków do pełnej samodzielności. Dla każdego uczestnika przygotowaliśmy Indywidualny Program Usamodzielnienia, który zawiera wskazówki do dalszego życia.
- Na początek koszty utrzymania mieszkania ponosi Powiatowe Centrum Pomocy rodzinie – zapewnia Małgorzata Kubiak Horniatko, dyrektor szczecineckiego PCPR. - Po trzech latach funkcjonowania wychowanka w mieszkaniu przeprowadzimy analizę jego sytuacji i zadecydujemy co dalej. Mieszkania uruchomimy 1 lutego.
W dwupokojowym mieszkaniu w Zespole Szkól Technicznych zamieszka 18 – letnia Klaudia z młodszym bratem.
- Do tej pory mieszkałam w rodzinie zastępczej w Sitnie – mówi Klaudia. - Boję się,czy sobie poradzę, boję się, bo biorę odpowiedzialność za brata. Liczę na pomoc, przynajmniej w początkowym okresie ze strony PCPR.
Realizacja projektu możliwa jest dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie 7.6 Ułatwianie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym. Całkowita wartość projektu: 3 877 273,30 zł, kwota dofinansowania wynosi 3 392 273,30 zł., z czego w Szczecinku całkowita wartość to ponad 1 mln złotych, a powiat dokłada nieco ponad 250 tysięcy.
Napisz komentarz
Komentarze