Uroczyste obchody jubileuszu dedykowano wszystkim, którzy wraz z firmą tworzyli z historię i budowali sukces polskiego przemysłu meblarskiego w Polsce.
W prestiżowym Kronospan Design Center w Szczecinku odbyły się prezentacje, spotkania i koncerty dla licznie przybyłych gości, w tym przedstawicieli władz, klientów, leśników, służb i organizacji, współpracujących z Kronospanem. Wystąpili m.in. Golec uOrkiestra, orkiestra Szczecineckiej Szkoły Muzycznej z wybitnymi solistami – Łukaszem Jakóbczykiem, Celiną Kotz i in. oraz dzieci z zakładowego przedszkola integracyjnego MIŚ. Na terenie zakładu odbyła się także Msza Święta z udziałem mieszkańców.
Kronospan prowadzi produkcję w sześciu, a inwestuje w kilku kolejnych miejscach w Polsce. Odprowadza podatki oraz zapewnia stabilne warunki pracy kilkunastu tysiącom pracowników i kooperantów. Na świecie tradycja firmy sięga już ponad 100 lat.
- Kronospan jest rozpoznawalny jako marka płyt drewnopochodnych o najnowszym wzornictwie oraz najwyższym poziomie technologicznym. Jesteśmy liderem na rynku płyt drewnopochodnych oraz materiałów wykończeniowych. W 2018 roku nasz udział w eksporcie branży wyniósł aż 27 procent. Śmiało możemy powiedzieć, że jesteśmy najsilniejszym zapleczem i głównym motorem napędowym branży meblarskiej, określanej przez Premiera RP, Mateusza Morawieckiego „perłą polskiej gospodarki”. - mówi Joanna Jodłowska, Członek Zarządu Kronospan Polska sp. z o.o.
Jak wyglądała historia firmy w Polsce?
W 1961 roku w Szczecinku powstaje Zakład Płyt Wiórowych. Płyta wiórowa ze Szczecinka w dużej mierze trafiała na eksport, zasilając polską gospodarkę. Niestety, państwowa fabryka bez inwestycji staje się technologicznym skansenem. Szansę na odbudowę zakładu upatrywano w przedsiębiorcy z Salzburga - Peter Kaindl wraz z ojcem zdecydowali się odkupić upadającą firmę. W 1989 roku przedsiębiorstwo zostaje włączone do grupy Kronospan, funkcjonując pod nazwą Polspan.
Przez kolejne lata inwestowano w coraz wydajniejsze ciągi produkcyjne. Uruchomiono nowe linie do produkcji płyt wiórowych, zbudowano nową infrastrukturę do produkcji wiórów, a w latach ‘90-‘95 zmodernizowano węzły produkcyjne, powiększono powierzchnie magazynowe i zainwestowano w nowoczesne maszyny do rozładunku i przerobu drewna.
Lata 1994-2003 to intensywny rozwój technologii produkcji płyt MDF. Zakład uruchamia cztery linie do produkcji płyt MDF i HDF. Udoskonalając technologię, parametry techniczne i specyfikację produktową, a także poszerzając ofertę Kronospan Szczecinek zdobywa pozycję światowego lidera w produkcji MDF.
- Siłą Kronospanu są ludzie. Zawsze mieliśmy stabilne kierownictwo i mamy to szczęście, że nasza firma była budowana bezpośrednio przez właściciela, Petera Kindla i takich fachowców, jak Josef Stuc. Ci ludzie stworzyli bardzo silne przedsiębiorstwo pod względem technicznym i organizacyjnym. Wychowali wielu profesjonalistów. Potrafili wyszukać osoby z największym potencjałem. Wielu z nich pracuje do dzisiaj.. Razem z firmą obchodzą w tym roku jubileusz 30-lecia. To oni razem z nami budowali sukces Kronospanu w Polsce. – mówi Tomasz Jańczak, Dyrektor Generalny Kronospan w Polsce
W 2013 roku Kronospan rozpoczął budowę pierwszej hali Szczecineckiego Klastra Meblowego. W klastrze prowadzi produkcję kilka firm polskich i zagranicznych, zapewniając miejsca pracy kilkuset mieszkańcom. Podczas tegorocznych targów Hausmesse wmurowano kamień węgielny pod kolejną halę o powierzchni 36 tys. m2.
Andrzej Bernaś Kierownik Działu Sprzedaży dla Przemysłu
- Dla mnie praca w Kronospanie to dni kolejnych wyzwań. Codziennie coś nowego, inne tematy i nowe poszukiwania. To, co było wcześniej, już minęło. Musimy iść do przodu, zmieniać asortyment, reagować na potrzeby klientów. Każdy dzień w firmie jest nowym wyzwaniem.
Kronospan jest światowym liderem produkcji płyt drewnopochodnych - wiórowych, MDF i OSB oraz komponentów do ich produkcji. W ofercie firmy znajduje się najbogatsza na rynku oferta płyt drewnopochodnych, zarówno pod względem palety wzorów, dekorów, jak i struktur.
Obecnie w skład grupy wchodzi 50 zakładów. Większość z nich znajduje się w Europie. Produkty Kronospan trafiają do 860 milionów klientów na całym świecie. Firma zatrudnia 15 tysięcy pracowników.
Zdzisław Kunecki, emerytowany pracownik Kronospanu
- Ja uważam, że gdyby tego zakładu nie było, to by była katastrofa dla Szczecinka. Przecież parę tysięcy rodzin tu pracuje, z tego ma chleb, utrzymują się całe rodziny. Gdyby tego zakładu nie było, na pewno by była bieda, ludzie by musieli emigrować do innych krajów, żeby zarobić na utrzymanie swoich rodzin.
Napisz komentarz
Komentarze