Radny Sejmiku Wojewódzkiego Jakub Hardie - Douglas napisał do burmistrza w sprawie pomocy dla lokalnych producentów kwiatów, którzy ponieśli straty w zwiazku z zamknięciem cmentarzy. Oto jego treść:
Szanowny Panie Burmistrzu,
Rozwijające się zagrożenie epidemiczne związane z COVID-19 skutkuje wprowadzeniem kolejnych utrudnień w życiu społeczno-gospodarczym naszego kraju.
Przedstawiciele kolejnych branż gospodarczych, często z dnia na dzień dowiadują się o wprowadzeniu nowych zakazów i obostrzeń, które skutecznie uniemożliwiają prowadzenie działalności gospodarczej lub drastycznie ją ograniczają.
Niestety nie inaczej jest w Szczecinku, w którym nowe rządowe regulacje tym razem dotknęły handlarzy i producentów kwiatów. Są one oczywiście skutkiem piątkowej decyzji rządu o zamknięciu wszystkich cmentarzy.
Rządowe plany w zakresie wdrożenia programu wsparcia dla producentów i sprzedawców kwiatów przewidują odkup niesprzedanego towaru przez rządowe agendy- KOWR oraz ARMiR. Finansowe rekompensaty mają zostać wypłacone do końca roku, jednak wciąż nie wiadomo na jakich zasadach i po jakich cenach agendy odkupią nie sprzedany towar.
W tej sytuacji działaniem szybszym i co za tym idzie bardziej skutecznym, byłoby pójście śladem innych odpowiedzialnych samorządów, które zdecydowały się wesprzeć handlujących poprzez wykup niesprzedanego towaru, głównie kwiatów. Środki na ten cel mogły by zostać wydatkowane z rezerwy ogólnej JST lub bezpośrednio zrealizowane przez miejską spółkę komunalną PGK, która to na co dzień zajmuje się utrzymaniem miejskiej zieleni. Zakupione kwiaty mogą zostać z powodzeniem wykorzystane do „nadprogramowego” ukwiecenia miasta.
Takie działanie nie tylko wydatnie pomogłoby poszkodowanym przedsiębiorcom ale byłoby też wyrazem troski i daleko idącej społecznej solidarności wobec wszystkich, którzy w tych trudnych czasach tej solidarności szczególnie oczekują. Proponuję rozważyć również inne kierunki działań, które mogłyby choć w pewnym stopniu złagodzić negatywne ekonomiczne konsekwencje zamknięcia cmentarzy.
Jednym z takich działań może być czasowe zniesienie opłaty targowej dla handlujących na miejskim targowisku. Ograniczony ruch w okolicach cmentarza, bezwzględnie dotyka również pozostałych handlarzy, którzy na co dzień żyją z tego typu działalności. Takie działanie choć zapewne wymaga podjęcia stosownej uchwały przez Radę Miasta, ma jednak uzasadnienie zważywszy na spodziewaną dalszą eskalację rządowych restrykcji sanitarnych i konsekwencji z tym związanych.
Z poważaniem,
Radny Województwa Zachodniopomorskiego
Jakub Hardie-Douglas
Napisz komentarz
Komentarze