- Chcemy pomóc w zapobieganiu degradacji rodzin pszczelich, która spowodowana jest długotrwałym brakiem dopływu pokarmu naturalnego. Jego niedostateczność przez 2-3 tygodnie może doprowadzić do pogorszenia kondycji pszczoły albo nawet do jej śmierci głodowej. Karmienie pszczół to jedyny sposób na przeciwdziałanie konsekwencjom ich niedożywienia – mówi wicemarszałek Olgierd Kustosz.
Proces karmienia nie tylko pozytywnie oddziałuje na pszczoły, ale także minimalizuje ich straty energetyczne, zmniejsza ryzyko zakażenia pasożytami, przyspiesza rozwój młodych rodzin, stymuluje czerwienie i opóźnia proces starzenia się pszczół. Dobrze odżywione pszczoły są odporne na większość patogenów i mniej podatne na rabunek i nastroje rojowe. Dzięki dodatkowi prebiotycznemu, substancji niepodlegającej trawieniu, pobudzającej florę bakteryjną w jelicie do produkcji cennych i wartościowych dla organizmu bakterii, utrzymany jest zdrowy układ odpornościowy pszczół.
Uruchomione przez Województwo Zachodniopomorski 300 tys. zł dla pszczelarzy z regionu na zakup karmy z dodatkami prebiotycznymi znacząco poprawi sytuację rodzin pszczół w regionie. Otwarty konkurs pn. „Utrzymanie zdrowotności oraz liczebności rodzin pszczelich na terenie województwa zachodniopomorskiego poprzez zakup karmy z dodatkami prebiotycznymi” jest skierowany do wszystkich pszczelarzy naszego województwa zarówno zrzeszonych w związkach branżowych, jak również niezrzeszonych. O środki mogą aplikować organizacje pozarządowe oraz podmioty realizujące zadania statutowe na terenie województwa zachodniopomorskiego w sferze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, o których mowa w art. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. O środki można aplikować poprzez serwis Witkac.pl. Nabór wniosków trwa od 21 maja do 11 czerwca br.
Wszelkie informacje dotyczące naboru wniosków znajdują się na stronie internetowej Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego: www.wrir.wzp.pl .
To nie pierwsze działanie Samorządu Województwa prowadzone z myślą o rodzinach pszczelich i pszczelarstwie na Pomorzu Zachodnim. W latach 2019-2020 na wymianę węzy pszczelej przeznaczono 600 tys. zł. Z tego wsparcia skorzystało ok. 2600 pszczelarzy, łącznie zakupiono ok. 11 ton węzy. Działania ekologiczne także te dotyczące pszczół wspiera również Program „Społecznik”. Jednym z nich jest projekt Stowarzyszenia „Jedności 9” pod nazwą S.O.S dla pszczół, czyli jak każdy z nas może uratować pszczoły od wyginięcia.
Napisz komentarz
Komentarze