Delegacja czeskiego senatu na czele z Milosem Vystrčilem oraz polskiego senatu pod przewodnictwem marszałka prof. Tomasz Grodzkiego wizytuje od rana region. Goście uczestniczyli w inauguracji Forum Biznesowego. W planach także spotkanie z władzami Szczecina, marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem i otwarcie konsulatu honorowego Republiki Czeskiej w Szczecinie.
Obie delegacje, które rano wylądowały na lotnisku w Goleniowie, powitała w imieniu marszałka Olgierda Geblewicza członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska.
Pierwszym punktem wtorkowej wizyty w na Pomorzu Zachodnim był udział w otwarciu Forum Biznesowego zorganizowanego przez Business Club Szczecin. Spotkanie miało zaprezentować możliwości gospodarcze i rozwojowe województwa, w tym możliwości inwestycyjne czy nawiązanie dodatkowych kontaktów polsko-czeskich.
– Witamy naszych gości w tak znamienitej organizacji biznesowej. Tak jak obiecywałam w Warszawie, w moim rodzinnym Szczecinie, zainteresowanie biznesu i pogłębianie relacji z biznesem czeskim, jest tu bardzo żywo komentowane i oczekiwane. Przede wszystkim dziękuję panu przewodniczącemu Vystrčilowi, bo dawno w Szczecinie nie mieliśmy wizyty tak wysokiego przedstawiciela innego kraju. Zadaniem nas polityków jest tworzyć takie prawo i takie stabilne warunki rozwoju, by biznes mógł funkcjonować, nie myśląc o zawiłościach prawa i zagrożeniach, ale myślał o postępie i rozwoju – mówił marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.
Region od lat utrzymuje wymianę na tym polu z czeskimi partnerami. Jak zaznaczył przewodniczący Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Milos Vystrčil do Szczecina przyjechało razem z nim pięciu innych senatorów, a to oznacza spore zainteresowanie wizytą i chęć nawiązania nowych kontaktów.
– Wierzę, że razem stworzymy dobre warunki do rozwoju biznesu, ale i polityki. Senat czeski ma podobne wartości jak senat polski. A takie spotkania jak to pomagają rozwijać taką współpracę – powiedział Milos Vystrčil.
Do częstszych kontaktów polsko-czeskich nawiała również podczas forum członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego prezentując największe atuty regionu.
– Pomorze Zachodnie, chociaż wydawałoby się leżące z dala od Czech, pozostaje związane z tym państwem na wielu, różnorodnych płaszczyznach. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy kooperują z firmami czeskimi, których produkty dostarczane są tutaj transportem drogowym, kolejowym i wodnym, aby następnie poprzez port Szczecin-Świnoujście dotrzeć do wszystkich zakątków świata. W dobie postępującej globalizacji, coraz ściślejsza staje się również współpraca sektorów usługowych, do czego znacząco przyczyniają się tworzone na poziomie regionalnym strategie i plany rozwojowe, ukierunkowane na stworzenie warunków zachęcających m.in. przedsiębiorców czeskich do nawiązywania i rozszerzania kontaktów z podmiotami gospodarczymi na Pomorzu Zachodnim. Niemal wszystkie regionalne ośrodki naukowe mają rozbudowane relacje z instytucjami partnerskimi w Czechach, czego świadectwem jest ożywiona wymiana kadry akademickiej, ekspertów i studentów. Każdego roku nadbałtyckie plaże naszego regionu goszczą tysiące czeskich turystów, a mieszkańcy Pomorza Zachodniego z zachwytem wspominają swój pobyt w pięknych miastach i kurortach górskich w Czechach. Co więcej, Polaków i Czechów łączy ten sam sposób myślenia i odczuwania, wynikający z podobnego położenia geograficznego naszych krajów, podobnych losów w ostatnim stuleciu oraz zbliżonych wyzwań i szans rozwojowych w chwili obecnej.
To wszystko sprawia, że jesteśmy sobie bliżsi, niż większość narodów europejskich – podkreśliła Anna Bańkowska.
W organizację Forum zaangażowane było marszałkowskie Centrum Inicjatyw Gospodarczych, które zaprezentowało atuty regionu dla partnerów międzynarodowych. Ponadto CIG szacuje, że 6,5 mld zł to kapitał zagraniczny zainwestowany w Zachodniopomorskiem.
W dalszej części dnia obie delegacje odbędą rozmowy m.in. z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem oraz marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem.
Ostatnim punktem wizyty będzie otwarcie konsulatu honorowego Republiki Czeskiej w Szczecinie, mianowanie konsula oraz zwiedzanie obiektu.
Napisz komentarz
Komentarze