Das Fahrradfestival VELOBerlin 2022 odbył się w miniony weekend na lotnisku Tempelhof. Jak zwykle przyciągnął tysiące miłośników turystyki i sportu na dwóch kółkach. Festiwal w stolicy Niemiec to okazja, by zobaczyć i przetestować różne modele rowerów, zapoznać się z najnowszą ofertą producentów akcesoriów i odzieży, zdobyć najbardziej aktualne mapy tras, porozmawiać z organizatorami turystyki rowerowej czy po prostu trochę pościgać na specjalnym velodromie.
- Było 15 tysięcy ludzi, a nasze stoisko było oblegane - podkreśla Wanda Nowotarska, kierownik biura ds. komunikacji rowerowej w Urzędzie Marszałkowskim WZ. - Pisali o nas w „Tagesspigel” i mówili w niemieckim radiu, więc bardzo wielu rowerzystów szukało Pomorza Zachodniego wśród targowych wystawców.
Marszałkowscy oficerowie rowerowi zawieźli na VELOBerlin kilkanaście kartonów map i innych materiałów promujących region. Opowiadali o szlakach rowerowych wybudowanych (i budowanych) w Zachodniopomorskiem, o atrakcjach turystycznych, walorach przyrodniczych, ekologicznym transporcie.
- Mapy naszych najpopularniejszych tras rozeszły się po 400-500 sztuk! Odwiedzający stoisko pytali między innymi o Siekierki, bo już słyszeli o przebudowie i otwarciu polskiej części mostu - relacjonuje Wanda Nowotarska. - Najwięcej rowerzystów sięgało po mapki Velo Baltica. A kiedy pokazywaliśmy, że można jechać z Berlina do Szczecina i dalej nad morze, to byli zachwyceni. Najczęściej słyszeliśmy komentarz „genial”. Niemcy opowiadali, że byli u nas lata temu, ale szlaki były kiepskie. Pokazywaliśmy, że dużo się zmieniło i nadal zmienia. Reagowali bardzo pozytywnie. Zapowiadali, że przyjadą. Szczególnie podobało im się, że nasze mapy mają zakodowaną jakość trasy - nawierzchnie, rodzaj infrastruktury. Znają to z komercyjnego wydawnictwa w Niemczech i bardzo doceniają, że również jest to wyróżnione na mapach Pomorza Zachodniego - wyjaśnia Wanda Nowotarska.
Odwiedzający stoisko „West Pomerania Region” dopytywali także o bazę noclegową i możliwość dojazdu pociągiem na trasy. Z dużym zainteresowaniem słuchali i czytali o systemie rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, który za kilka tygodni zostanie uruchomiony na Pomorzu Zachodnim. MPR będzie bazą (na bieżąco uzupełnianą) adresów i informacji m.in. o noclegach, punktach serwisowych oraz innych usługach dedykowanych rowerzystom.
Warto przypomnień, że Niemcy stanowią najliczniejszą grupę zagranicznych turystów odwiedzających Pomorze Zachodnie. Tak jest w nadmorskich kurortach, w hotelach i sanatoriach, ale również w portach żeglarskich, na kempingach i na trasach rowerowych.
- Jesteśmy najbliżej i mamy świetną ofertę, piękne akweny, czyste powietrze, zachwycającą przyrodę - komentuje marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Chcemy jeszcze mocniej promować nasze szlaki rowerowe. I rozbudowywać, unowocześniać infrastrukturę turystyczną. Temu służy między innymi polsko-niemiecki projekt - trasa wokół Zalewu Szczecińskiego. Wyprawy na Pomorze Zachodnie, wzdłuż Odry, nad Zalew, nad Bałtyk cieszą się dużym zainteresowaniem rowerzystów z Berlina i Brandenburgii. Jestem przekonany, że transgraniczna turystyka rowerowa będzie się bardzo dynamicznie rozwijała.
Sieć tras rowerowych Pomorza Zachodniego, propozycje wycieczek, aktualności na temat realizowanych inwestycji można znaleźć na: www.trasyrowerowe.wzp.pl oraz www.rowery.wzp.pl
Informacje o festiwalu VELOBerlin 2022:
https://www.veloberlin.com
https://www.facebook.com/veloberlin/
https://www.veloberlin.com
https://www.facebook.com/veloberlin/
Napisz komentarz
Komentarze