Współpraca między Lasami Państwowymi a Służbą Więzienną kwitnie. Na bazie stosownych porozumień o współpracy więźniowie zatrudniani są w nadleśnictwach przy pracach porządkowych. Tym samym wyrabiają w sobie nawyk pracy. Jednocześnie uczą się odpowiedzialności ekologicznej dzięki edukacji leśnej prowadzonej przez leśników. Współpraca z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinku a Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Koszalinie, poszła jeszcze dalej. Leśnicy uczestniczą z nami w różnych przedsięwzięciach charytatywnych, piknikach, zawodach strzeleckich. Podczas rozmów na temat możliwości rozszerzenia współpracy na kolejne obszary pojawił się pomysł, by przeszkolić leśników z musztry. Jako formacja mundurowa, mamy w tym temacie, bowiem dużo większe doświadczenie. Leśnicy wytypowali, więc 60 kandydatów do kompanii honorowej i pocztów sztandarowych, którzy stawili się na zajęcia przy Zakładzie Karnym w Czarnem. – Tam na wstępie wyselekcjonowano 24 osoby do kompanii i dwóch pocztów sztandarowych, czyli głównego i zapasowego – informuje Adam Nachman z RDLP Szczecinek.
- Podzieliliśmy ich na dwie grupy. Osobno ćwiczyła kompania, a osobno poczty sztandarowe – informuje st. chor. Paweł Kolbusz z Zakładu Karnego w Czarnem, który był jedną z czterech osób odpowiedzialnych za szkolenie. – Zajęcia trwały w sumie 2 tygodnie, wokół budynku działu szkolenia przewodników. Były intensywne i prowadzone niezależnie od warunków pogodowych.
- są bardzo zadowoleni z przeszkolenia i świadomi, ile im jeszcze brakuje do perfekcji. – Kompanię tworzymy z młodych osób, z których większość nie miała wcześniej żadnego doświadczenia z musztrą – wyjaśnia Adam Nachman. - Już po tych ćwiczeniach reprezentują poziom o niebo lepszy, niż gdy zaczynali. Zdajemy jednak sobie sprawę, że na tym nie możemy poprzestać i musimy dalej ćwiczyć. Dlatego będziemy w dalszym ciągu korzystać z pomocy i doświadczenia funkcjonariuszy Służby Więziennej.
- efekty ćwiczeń z musztry można było zobaczyć podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Szczecinku. Poczet sztandarowy szczecineckich leśników prezentował się obok pocztu ZK Czarne, czyli „nauczycieli”, od których pobierali wcześniej lekcje.
Napisz komentarz
Komentarze