Rozwój regionów oraz fundusze europejskie w nowej perspektywie finansowej to główne tematy XXXIX Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP, które odbywa się w Karpaczu (13-15 września 2022 r.). Obrady otworzył Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, prezes Zarządu ZWRP.
Najwyższą władzą w Związku Województw jest Zgromadzenie Ogólne, złożone z 64 delegatów - reprezentantów 16 województw. Zapewnia to odpowiednią reprezentatywność regionów w podejmowaniu ważnych decyzji. W środę, 14 września w Karpaczu rozpoczęły się obrady plenarne.
Podczas wystąpienia otwierającego prezes Zarządu ZWRP Olgierd Geblewicz podsumował rok 2021. Przypomniał najważniejsze działania, realizowane kampanie informacyjne czy przykłady aktywności m.in. na forum Europejskiego Komitetu Regionów. Zaznaczył, że pandemia miała niebagatelny wpływ na działalność wszystkich samorządów.
Prezes ZWRP Olgierd Geblewicz podkreślił także znaczenie związku województw w przygotowywaniu nowej perspektywy finansowej.
– Prowadziliśmy długie negocjacje w sprawie kształtu projektu ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027. Jest to bowiem jedna z najważniejszych ustaw, która określa sposób wdrażania programów regionalnych w nadchodzących latach. A jak wszyscy wiemy, to kluczowa sprawa dla samorządów województw, gdyż to w ich gestii leży ustalanie celów polityki strukturalnej i zarządzanie europejskimi środkami pomocowymi przeznaczonymi na ich realizację – mówił Olgierd Geblewicz.
Swoje wystąpienie prezes ZWRP zakończył odniesieniem się do sytuacji na Ukrainie.
– Kończąc chciałbym odnieść się jeszcze do jednej bardzo ważnej kwestii, haniebny atak Rosji na Ukrainę stawia nasze samorządy przed serią kolejnych, zupełnie nowych wyzwań, na które nikt z nas nie był przygotowany. Jestem dumny z polskich regionów, które bardzo aktywnie włączyły się o dalej włączają się w pomoc dla swoich regionów partnerskich i nie tylko.
W porządku dzisiejszych obrad zaplanowane są także dwie debaty na temat polskich regionów i ich roli w rozwoju kraju. Uczestnicy dyskusji będą odpowiadać na pytania dotyczące m.in. wdrażania i wykorzystania przez województwa funduszy Unii Europejskiej, kwestii dotyczących funduszy nowej perspektywy finansowej i roli Europejskiego Komitetu Regionów w kształtowaniu polskiej polityki regionalnej. W rozmowie na temat przyszłości polskich regionów weźmie udział Teresa Kalina, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
W tym roku Związek Województw obchodzi 20-lecie istnienia.
Napisz komentarz
Komentarze