Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na Pomorzu Zachodnim
Projekcje filmu „O tym się nie mówi”, spotkania autorskie z Piotrem Niemczykiem („Pogarda”), symulacja rozprawy sądowej „Hejt mowa nienawiści”, dyskusje i warsztaty dla młodzieży – to część działań w ramach trwających Obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na Pomorzu Zachodnim. 8 grudnia poznamy Obrończynię / Obrońcę Praw Człowieka. To specjalna nagroda przyznawana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za działalność na rzecz szeroko rozumianych praw człowieka.
- 28.11.2022 11:19 (aktualizacja 06.08.2023 16:45)
– Ochrona i szacunek należą się każdemu, bez względu na rasę, płeć, pochodzenie, przekonania. Z tego względu zaplanowaliśmy szereg wydarzeń, które kierują uwagę i wzmacniają świadomość mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego na szeroko rozumiane kwestie praw człowieka. Wraz z organizacjami pozarządowymi, chcemy wspierać działania przyczyniające się do budowania świadomego i tolerancyjnego społeczeństwa obywatelskiego – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
W kalendarzu obchodów znalazło się ponad dwadzieścia wydarzeń organizowanych wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, organizacje pozarządowe czy Klinikę Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W ramach wydarzenia odbywają się kawiarenki obywatelskie, warsztaty „Fika filozofuje. Wolność. Równość. Różnorodność” oraz spotkania dyskusyjne.
„O tym się nie mówi”
Jedno z nich odbędzie się w czwartek, 1 grudnia 2022 r. (godz. 18-20). W trakcie spotkania w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego („Delfin”, ul. Piłsudskiego 40, Szczecin) będzie można zobaczyć film „O tym się nie mówi”. To społeczny głos sprzeciwu wobec pseudowyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zapadł 22 października 2020 r. W efekcie tej decyzji kobiety w Polsce zostały pozbawione możliwości wyboru, decydowania o sobie – czytamy w opisie dokumentu. W spotkaniu uczestniczyć będą dr n. med. Anna Michalik, położna, współtwórczyni #OTSNM oraz Radosław Sujak, współtwórca projektu OTSNM (wydarzenie na FB: https://fb.me/e/2LzhCrbG6). Film będzie prezentowany także 8 grudnia 2022 r. o godz. 17 w Żydowie (organizator Era kobiet w Koszalinie).
Z ekspertami o zdrowiu psychicznym
Natomiast w piątek, 2 grudnia 2022 r. w szczecińskiej kawiarni „Między wierszami” (godz. 17) odbędzie się spotkanie z ekspertami z zakresu zdrowia psychicznego (m.in. psychiatra Joanna Adamiak). Wstęp wolny.
Spotkanie autorskie z Piotrem Niemczykiem
Zaplanowane są też wydarzenia z udziałem autora książki „Pogarda. Dlaczego rośnie liczba przestępstw z nienawiści w Polsce”. Piotr Niemczyk weźmie udział w kilku spotkaniach autorskich. Jedno z nich odbędzie się we wtorek, 6 grudnia 2022 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego (sala Delfin, ul. Piłsudskiego 40). Poprzedzone będzie symulacją rozprawy sądowej. Przeprowadzi ją zespół Kliniki Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.
Pozostałe dwa spotkania autorskie odbędą się dzień później, 7 grudnia w Koszalinie (Teatr Propozycji „Dialog” im. Henryki Rodkiewicz, godz. 16-18) i w Kołobrzegu (Miejska Biblioteka Publiczna, godz. 19).
Forum Samorządów Równych Szans
Do Szczecina przyjadą także pełnomocniczki z kilkunastu samorządów. Takie spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2022 r. w Morskim Centrum Nauki.
Natomiast 8 grudnia zaplanowano Forum Samorządów Równych Szans (sala Delfin, godziny 10.00-15.00). Liczba miejsc ograniczona, uprzejmie prosimy o przesyłanie zgłoszeń uczestnictwa na mail: [email protected])
Nagroda marszałka dla Obrończyni / Obrońcy Praw Człowieka
W ramach organizowanych obchodów poznamy także tegorocznego/-ną Obrońcę/Obrończynię Praw Człowieka. To specjalna nagroda przyznawana od ubiegłego roku przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza za działalność na rzecz szeroko rozumianych praw człowieka.
Wyróżnienie otrzymać może osoba (lub grupa osób), która swoją postawą życiową i działaniami aktywnie wspiera propagowanie i egzekwowanie praw człowieka np. w zakresie równości w dostępie do edukacji, zdrowia, jawności działań władzy każdego szczebla, wolności zgromadzeń itp. W ubiegłym roku, pierwszą statuetkę, symbolizującą zerwane kajdany, otrzymał Szymon Osowski, szczecinianin, prawnik, prezes Zarządu oraz dyrektor ds. strategicznych postępowań sądowych i edukacji prawnej Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, wieloletni działacz na rzecz transparentności prawa i budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Nagroda zostanie przyzna w czwartek, 8 grudnia 2022 r. podczas gali obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na Pomorzu Zachodnim (godz. 17-20, Galeria O, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie). W programie obchodów m.in.: część artystyczna przygotowana przez ZAPLECZE TEATRALNE działające przy Teatrze Współczesnym w Szczecinie pod kierownictwem Marty Goseckiej, pedagożki teatralnej oraz debata pt. „Wolność. Równość. Różnorodność.” z udziałem m.in. p. Piotra Niemczyka, Szymona Osowskiego - laureata ubiegłorocznej nagrody oraz przedstawiciela Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.
Inne wybrane wydarzenia:
Spotkanie w ramach „16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”. Wydarzenie realizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz harmonii społecznej w Policach. Piątek 25.11.2022 r., o godz. 17.00 w siedzibie stowarzyszenia ul. Bankowa 11 FGH/5 w Policach.
Fundacja Akademia Edukacyjna Podsumowanie projektu „Nie uczyć się po omacku - rzetelna edukacja seksualna dla młodzieży, rodziców i nauczycieli”: debata o edukacji jako prawie człowieka. Szczecin Teatr Mały. (impreza towarzysząca) https://www.facebook.com/FundacjaAkademiaEdukacyjna/
Wtorek, 29.11.2022 r., o godzinie 17.00,Teatr Mały Restauracja Mała.
„Fika filozofuje. Wolność. Równość. Różnorodność” to cykl czterech spotkań warsztatowych z młodzieżą obejmuje zagadnienia związane z prawami człowieka, prawami kobiet, prawami mniejszości, równym traktowaniem, wielokulturowością, różnorodnością, innością, wolnością, demokracją i odpowiedzialnością. Owocem warsztatów będzie brulion „ABC Idei”. Prowadzące: Katarzyna Ciarcińska oraz Małgorzata Narożna.
Rekrutacja: Młodzież w wieku 12-14 lat (VI-VIII klasa szkoły podstawowej), kolejne terminy 3 i 10 2022 r. w godzinach: 11:00 - 13:00, zapisy: [email protected]
Zaplanowane działania odbywają się od 16 listopada 2022 r., w którym to dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji aż do 10 grudnia 2022 r. ustanowionego Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.
Więcej informacji na stronie Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze