Szkolenia w modelowym mieszkaniu
Bezpłatne szkolenia są częścią realizowanego przez Urząd Marszałkowski unijnego projektu „Region Dobrego Wsparcia”. Organizowane przez ROPS spotkania skierowane są w szczególności do opiekunów i rodzin osób z różnymi typami niepełnosprawności wrodzonej lub nabytej. Zajęcia prowadzone są przez licencjonowaną pielęgniarkę z przygotowaniem pedagogicznym i odbywają się w specjalnie zaprojektowanym modelowym mieszkaniu przy ul. Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie. Mieszkanie przystosowane jest do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami – ruchową, dysfunkcją wzroku, zmagających się z demencją lub chorobą Alzheimera.
Do przeprowadzenia szkoleń wykorzystywany jest profesjonalny manekin geriatryczno-pielęgnacyjny, dzięki któremu uczestnicy mogą zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie: higieny i pielęgnacji całego ciała podopiecznego, profilaktyki przeciwodleżynowe, pomiaru poziomu cukru i innych parametrów życiowych.
– Przygotowanie do opieki nad osobą wymagającą stałej pielęgnacji wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, podejścia. Od kilku lat, nasz ROPS, organizuje praktyczne szkolenia z tego zakresu. W trakcie takich spotkań specjaliści pokazują sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie i przede wszystkim uczą praktycznych umiejętności. Takie spotkania mają też zmniejszyć obawy związane z opieką nad osobą z niepełnosprawnością – mówi o szkoleniach Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Fantom pielęgnacyjny, przedstawiający osobę w podeszłym wieku, zastąpi już wysłużony sprzęt wykorzystywany podczas szkoleń organizowanych przez ROPS.
Nowy manekin wyposażony jest w obciążone, w pełni przegubowe stawy czy umożliwia szkolenie w zakresie pozycjonowania pacjenta i zapobiegania upadkowi. Posiada możliwość zmiany wyglądu (kobieta lub mężczyzna). Ma miękką, silikonową skórę zbliżoną do naturalnej. Na skórze torsu uformowane dwa znamiona posiadające odmienną barwę (zmiana nowotworowa oraz znamię normalne).
Fantom ma pomóc w nauce prostych czynności takich jak zakrapianie oczu, ale też ułatwić zdobywanie umiejętności związanych z wykonywaniem iniekcji domięśniowej i podskórnej, pielęgnacją cewnika, ileostomii czy kolostomii. Z jego pomocą nauczymy się podawania tlenu przez kaniule nosowe.
Jak zapisać się na szkolenie?
Najbliższe szkolenie odbędzie się 28 lipca 2023 r. w godz. 9 - 15. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 91 42 53 655 lub mailowy [email protected]. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie https://dobrewsparcie.wzp.pl/rdw/ (zakładka szkolenia). Udział w szkoleniu zostanie potwierdzony telefonicznie lub mailowo.
Każdy uczestnik otrzymuje zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu. Dla osób przyjezdnych przewidziano możliwość zwrotu kosztów podróży do wysokości kosztów komunikacji publicznej. Istnieje możliwość zorganizowania szkolenia w siedzibie firmy / jednostki pod warunkiem zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych i organizacyjnych (więcej informacji pod nr tel. 91 42 53 655).
Program szkolenia: https://dobrewsparcie.wzp.pl/wp-content/uploads/2021/08/Program-szkolenia-dla-opiekunow-osob-niesamodzielnych.pdf
Najlepszy projekt w UE
Szkolenia odbywają się w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu „Region Dobrego Wsparcia”, który ma zwiększyć dostępność do środowiskowych usług opiekuńczych w województwie zachodniopomorskim osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. To kontynuacja działań uznanych przez Komisję Europejską za najlepsze społeczne przedsięwzięcie w zwalczaniu nierówności i ubóstwa w UE.
Projekt dofinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Koszt zakupu manekina to 57 810 zł.
Napisz komentarz
Komentarze