W wydarzeniu wziął udział Wójt Gminy Szczecinek Ryszard Jasionas, Zastępca Wójta Kazimierz Harasym oraz wielu zaproszonych gości, a wśród nich m.in.: Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Szczecinka Małgorzata Bała, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Oskara Kolberga w Szczecinku Agnieszka Orłowska wraz z Wicedyrektor Anną Jakóbczyk, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania POJEZIERZE RAZEM Dariusz Siubdzia, Sołtys Sitna Zbigniew Piątek, a także liczne grono sympatyków i przyjaciół Zespołu Swojacy.
Część oficjalną imprezy wypełniły podziękowania i życzenia skierowane w stronę zespołu. Specjalne życzenia Swojakom złożył także Wójt Gminy Szczecinek Ryszard Jasionas.
- Ludowy śpiew jest naszą wyjątkową tradycją, o którą warto dbać. Mam nadzieję, że dzięki działalności zespołów śpiewaczych, takich jak nasze w Gminie Szczecinek i nie tylko, ta ważna dla każdego z nas tradycja nie zaginie – podkreślił Ryszard Jasionas. - Bardzo się cieszę, że mogliśmy się wszyscy razem spotkać. Tym, którzy wystąpili na scenie w Sitnie i tym, którzy w przyszłości będą na tych deskach śpiewacze zwyczaje kultywować, chciałbym życzyć, żeby ludowa muzyka zawsze brzmiała w Waszych sercach. Żebyśmy my, dzięki Wam, wciąż o niej pamiętali i mogli ją sobie nucić przy codziennych pracach.
- A Wam, Drodzy Przyjaciele, Swojacy, życzę, żeby wena Was nigdy nie opuszczała. I dopingowała do niesienia tej radosnej nuty nam - Waszym fanom. Życzę radości i wytrwałości na kolejne lata! – życzył Wójt.
W dalszej części wydarzenia na deskach sceny w Sitnie zaprezentowały się zaprzyjaźnione zespoły ludowe, które odpowiedziały na zaproszenie Swojaków: Adamczyki, Podlotki, Bursztyny, Serenada, Kumoszki i Turowianki. Wykonawcy od pierwszych dźwięków porwali wszystkich do wspólnej zabawy. Impreza miała też element konkursowy. Tym razem jednak w przeglądzie piosenek ludowych wszyscy okazali się zwycięzcami.
Warto nadmienić, że podczas VIII Szczecineckiego Spotkania z Folklorem swój bardzo udany debiut miała także dwójka wykonawców: Leonard i Katarzyna Popławscy. Rodzeństwo, którym akompaniował Roman Sokulski, potwierdziło, że tradycyjna muzyka ludowa jest nadal żywa i co najważniejsze - również bliska sercu młodego pokolenia.
Takiego jubileuszu można tylko pozazdrościć!
Napisz komentarz
Komentarze