Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, wykorzystując Fundusze Europejskie, od dwóch lat realizuje szyte na miarą działania skierowane do dzieci i młodzieży, które na co dzień mierzą się z trudnymi sytuacjami życiowymi. Może to być np. rozpad rodziny, przemoc w szkole, hejt w Internecie. Młodzi ludzie nie zawsze mogą liczyć na wystarczające wsparcie swoich opiekunów, nie zawsze też wiedzą, gdzie zwrócić się o pomoc. Regionalna Akademia Dzieci i Młodzieży skutecznie uzupełnia tę lukę, a wsparcie prowadzone jest w partnerstwie z ośmioma powiatami. W ramach projektu realizowane były warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży, specjalnie przygotowane treningi zdobywania umiejętności społecznych, poradnictwo rodzinne i specjalistyczne. Z młodzieżą pracowali asystenci dorastania. Odbywały się też intensywne treningi wyjazdowe dla młodzieży, w formie obozów survivalowych.
Ważnym elementem Akademii jest internetowa platforma usług specjalistycznych oferująca bezpłatne porady psychologa, prawnika, mediatora, seksuologa, doradcy zawodowego. Z tej formy wsparcia mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Pomorza Zachodniego, niezależnie od wieku. Na stronie internetowej zamieszczone jest takie powitanie:
Jest Ci „źle”, potrzebujesz się czegoś dowiedzieć lub skonsultować z kimś, kto Cię wysłucha i pomoże podjąć ważną decyzję? Tu w łatwy, bezpieczny i dyskretny sposób możesz zdobyć potrzebną wiedzę lub uzyskać nieodpłatną pomoc wielu specjalistów. Wystarczy tylko „kliknąć” by wybrać odpowiedni rodzaj wsparcia dla siebie
Na stronie zalogowało się do tej pory 618 użytkowników, a specjaliści do momentu uruchomienia platformy do końca maja 2023 r. udzielili 3 596 godzin wsparcia. Dzięki wygenerowanym w projekcie oszczędnościom ta forma pomocy będzie dodatkowo dostępna przez następne 4 miesiące.
– Oferując specjalistyczne wsparcie, wyciągamy pomocną dłoń do wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego, którzy znaleźli się w trudnym położeniu. Poprzez platformę każdy może skorzystać z usług społecznych bez skierowania, bez dodatkowych procedur. To takie pogotowie emocjonalne – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Z porad specjalistów będzie można skorzystać (tak jak dotychczas) poprzez stronę https://specline.pl/. Należy jedynie zarejestrować konto. Obecnie na platformie dostępne jest wsparcie psychologa, mediatora, prawnika i dietetyka. Użytkownicy mogą też zgłosić potrzebę konsultacji z innym specjalistą. Po dokonaniu rejestracji konta, uzyskujemy pełny dostęp do pomocy specjalistów on-line. Następnie wybiera się najwygodniejszy dla siebie sposób kontaktu, np. czat. Bez rejestracji konta dostępna jest baza wiedzy z artykułami. Za realizację usług odpowiada Fundacja „Na przekór przeciwnościom”.
„Regionalna Akademia Dzieci i Młodzieży” współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020).
Projekt będzie realizowany do końca października.
Napisz komentarz
Komentarze