Zaraz po tym jak Bartosz Brożyński objął funkcję I wicewojewody zachodniopomorskiego, zadeklarował, że zamierza wspierać samorządy, bo to one mierzą się z codziennymi problemami mieszkańców. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami, a zaproszenie na spotkanie, które wicewojewoda wystosował do starosty Krzysztofa Lisa, zdaje się je potwierdzać.
Spotkanie odbyło się 23 lipca, a Krzysztof Lis występował nie tylko w roli starosty szczecineckiego, ale również przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego. Współpraca z administracją rządową to jedno z podstawowych zadań Konwentu, dlatego też panowie poświęcili dużo uwagi sprawom istotnym dla każdego samorządu powiatowego z naszego regionu. Te dotyczyły m.in.: geodezji, wód stojących, wysokości dotacji przekazywanych samorządom z tytułu realizacji przez nie zadań zleconych, gospodarowania nieruchomości i mieniem Skarbu Państwa, czy też mechanizmu wyliczania dotacji związanej z prowadzeniem domu pomocy społecznej.
Reprezentując interesy wszystkich powiatów, starosta Krzysztof Lis poruszył również kwestię poprawy stanu dróg powiatowych i środków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, o które samorządy będą mogły zabiegać w najbliższym czasie. W 2025 roku na ten cel zostanie przeznaczone 110 mln zł. Najpóźniej do 15 sierpnia ma odbyć się wspólne posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego oraz Konwent Wójtów, Burmistrzów Prezydentów Województwa Zachodniopomorskiego, na którym zostanie opracowany algorytm przyznawania rzeczonych funduszy.
Wśród spraw dotyczących ściśle Powiatu Szczecineckiego, starosta Krzysztof Lis podjął temat funkcjonującego w szczecineckim starostwie, ale podlegającego pod Urząd Wojewódzki w Szczecinie biura paszportowego. To czynne jest trzy razy w tygodniu: poniedziałek od 9:00 do 14:30, czwartek od 9:00 do 15:30 oraz piątek od 9:00 do 14:30. Niewątpliwie uzasadnione byłoby przedłużenie czasu jego pracy, bo zwłaszcza w sezonie urlopowym pod drzwiami biura tworzą się kolejki. Ten problem nie dotyczy tylko szczecineckiego punktu, i jak zdradził wicewojewoda powodem takiego stanu rzeczy są m.in. barki kadrowe. Starosta zaproponował możliwość zatrudnienia dodatkowej osoby w ramach stażu, przez Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinku.
Inna z poruszanych spraw dotyczyła realizacji kolejnego etapu prac związanych z rozbudową siedziby Państwowej Komendy Straży Pożarnej w Szczecinku. Inwestycja trwa od 2022 roku. Do jej sfinalizowania potrzebne jest ok 1.4 mln zł. Stosowny wniosek o dofinansowanie zadania został już złożony do Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie. Na koniec, panowie rozmawiali również o budżetowaniu w roku przyszłym Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Szczecinku, który jest organem administracji rządowej.
Napisz komentarz
Komentarze