Celem stowarzyszenia jest reprezentowanie spraw i interesów przedsiębiorców działających na terenie miasta, gminy i powiatu szczecineckiego w kontaktach z jednostkami lokalnego samorządu oraz władzami na szczeblu miejskim, gminnym i powiatowym. Ale równie ważnym aspektem jego działalności jest dbanie o przestrzeń publiczną i ochronę przyrody, w tym ze szczególnym uwzględnieniem jeziora Trzesiecko. I właśnie o wszystkich tych sprawach ze starostą Krzysztofem Lisem rozmawiali jego goście wśród których byli: prezes stowarzyszenia Zygmunt Kiełbasa, Zbigniew Gawroński, Paweł Dołębski, Marian Droździel, Remigiusz Grochowski, Marek Trościanko oraz Marcin Szydlik.
Korzyści z nawiązanej współpracy na pewno są obopólne. Stowarzyszenie z całą pewnością może pełnić ważną rolę doradczą dla samorządu, który jako organ prowadzący szkół średnich, kształci przyszłych specjalistów. To właśnie działający od lat w najróżniejszych branżach członkowie stowarzyszenia wiedzą wszystko o współczesnych trendach i zapotrzebowaniu na rynku pracy. Dzięki Ich podpowiedziom, Powiat może chociażby rozważyć otwarcie kolejnych kierunków kształcenia.
W planach są spotkania, prelekcje i szkolenia dedykowane do młodych ludzi, a te mogłyby się odbywać w przestrzeni Centrum Szkolenia Zawodowego, które Powiat zamierza stworzyć w dawnych obiektach starej sali gimnastycznej ZST w Szczecinku.
Ustalono również, że jeden z członków stowarzyszenia zasili skład Powiatowej Rady Rynku Pracy. Rada oprócz inspirowania przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia, realizuje głównie zadania opiniodawczo-doradcze dotyczące m.in. racjonalności gospodarowania środkami Funduszu Pracy, Krajowego Funduszu Szkoleniowego, projektów ustaw w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej. Warto przypomnieć, że przez lata zasiadał w niej wspomniany wcześniej Zbigniew Gawroński.
Powiatowy Urząd Pracy oferuje przedsiębiorcom wiele możliwości pozyskiwania środków. Dzięki współpracy Powiatu Szczecineckiego z „Bona Civitas”, stowarzyszenie pomoże w dotarciu z taką informacją do lokalnych przedsiębiorców, a ci będą mogli zatrudniać pracowników w ramach staży, robót publicznych, prac interwencyjnych, cieszącego się ogromną popularnością vouchera zatrudnieniowego, czy szkolić ich w ramach środków Krajowego Funduszu Społecznego.
Podobnie będzie wyglądała sprawa współpracy „Bona Civitas” z mająca siedzibę w szczecineckim starostwie Lokalną Grupą Działania „Pojezierze Razem”, a przez specjalnie wyznaczoną osobę do kontaktu, przedsiębiorcy będą na bieżąco informowani o możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych.
W dniach 26-27 sierpnia, z rewizytą w powiecie szczecineckim pojawią się przedstawiciele zaprzyjaźnionego powiatu niemieckiego Vorpommern-Greifswald. Wstępnie zaplanowano już spotkanie członków stowarzyszenia z gośćmi z Niemiec w celu wymiany doświadczeń i ewentualnej współpracy z tamtejszymi przedsiębiorcami.
Dużo czasu i uwagi poświęcono tematowi szczecineckiego jeziora. Tu przestrzeń do współpracy również jest szeroka, chociażby w kontekście będącego jednostką Powiatu Szczecineckiego Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior.
Na poczet udanej i obiecującej współpracy, prezes stowarzyszenia Zygmunt Kiełbasa przekazał staroście bukiet kwiatów oraz symboliczny logotyp Stowarzyszenia „Bona Civitas” opatrzony podpisami wszystkich jego członków.
Napisz komentarz
Komentarze