Pulmonolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką schorzeń układu oddechowego, czyli zespołu narządów umożliwiających człowiekowi oddychanie. Układ oddechowy jest odpowiedzialny za stałą wymianę gazową w organizmie, niezbędną dla podtrzymania funkcji życiowych. Przez unikalny filtr chroniący przed wieloma infekcjami człowiek pobiera tlen i wydala dwutlenek węgla. Pulmonolog leczy wiele schorzeń w tym wady wrodzone układu oddechowego, zajmuje się prawidłową profilaktyką, zleca odpowiednie kuracje lecznicze. Do zadań pulmonologa należy tez usuwanie ciał obcych z płuc, tchawicy i oskrzeli a w razie konieczności kierowanie na zabiegi chirurgiczne. Wielu pulmonologów posiada również pomocną w praktyce specjalizację z alergologii.
Z jakimi objawami należy udać się do pulmonologa?
Niektóre schorzenia dróg nie wymagają one konsultacji pulmonologicznej, wystarczy porada lekarza rodzinnego. Charakterystyczne symptomy z którymi należy zasięgnąć porady pulmonologicznej to: szybkie zmęczenie przy niewielkim wysiłku, duszności, trudności z oddychaniem, ból, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, przewlekły kaszel, krwioplucie, nawracające infekcje, zsinienie skóry w szczególności ust i palców oraz mechaniczne urazy płuc. Wizyta u pulmonologa zalecana jest również nałogowym palaczom, także e-papierosów i biernym palaczom mającym stały kontakt z dymem papierosowym. Skierowanie na konsultację pulmonologiczną wystawia lekarz pierwszego kontaktu lub można udać się na wizytę prywatną.
Jakie choroby diagnozuje i leczy pulmonolog?
Schorzenia układu oddechowego najczęściej wiążą się z paleniem tytoniu, pracą w miejscach o znacznym zapyleniu i zanieczyszczeniu powietrza oraz uwarunkowaniami genetycznymi. Najczęściej diagnozowane choroby to: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mukowiscydoza, odma płucna, gruźlica i nowotwory. Oprócz pogłębionego wywiadu klinicznego pulmonolog dysponuje szeregiem urządzeń diagnostycznych umożliwiających prawidłową diagnozę. Podstawowym badaniem jest spirometria pozwalająca określić wydajność płuc pacjenta, bronchoskopia pozwalająca oglądnąć wnętrze tchawicy i oskrzeli oraz badania obrazowe jak RTG klatki piersiowej, USG a w razie potrzeby tomografia komputerowa. Lekarz zleca również badania laboratoryjne krwi i moczu oraz wziewne testy prowokacyjne. Przebieg leczenia zależny jest od konkretnej diagnozy. Pulmonolog w razie potrzeby może usunąć ciało obce z układu oddechowego, wykonać zabieg odbarczający, skierować pacjenta na zabieg chirurgiczny oraz skierować na leczenie sanatoryjne.
Gdzie leczyć choroby układu oddechowego?
Specjalistycznym leczeniem chorób układu oddechowego zajmują się przychodnie i kliniczne oddziały pulmonologiczne. Leczenie ambulatoryjne można rozpocząć na podstawie skierowania lekarza pierwszego kontaktu lub prywatnie. Specjalizacja pulmonologiczna jest dostępna również w centrach medycznych Scanmed S.A. w Warszawie, Wrocławiu i w Krakowie. Przychodnie zatrudniają doświadczony personel medyczny.