Kiedy potrzebne jest dodatkowe docieplenie stropodachu?
Oczywistym sygnałem świadczącym o niewystarczającej izolacji jest nadmierne wychładzanie się pomieszczenia zimą i nagrzewanie latem. Oprócz tego jeżeli obserwujemy pojawiającą się w niektórych miejscach wilgoć, to może to być oznaką dużej różnicy temperatur w tak zwanych mostkach termicznych. Docieplenie stropodachu wiąże się więc nie tylko z korzystniejszą temperaturą w domu, ale także z redukcją wilgoci. Dodatkowo poziom wilgotności można uregulować stosując granulat z celulozy – ten naturalny materiał ma znakomite właściwości termoizolacyjne, a do tego ma korzystny mikroklimat zapobiegający mnożeniu się grzybów i pleśni.
Na czym polega ocieplanie stropodachu?
Dwa podstawowe rodzaje izolacji termicznej to płyty i granulat. W przypadku nowych budynków lub elewacji częściej kładzie się płyty styropianu lub wełny mineralnej, natomiast stropodachy często ociepla się granulatem. Metoda ta jest o wiele mniej inwazyjna i szybsza od tradycyjnej, wymaga natomiast zastosowania odpowiedniego sprzętu – dobrej jakości urządzenia wdmuchującego i odpowiednich węży. Niektóre firmy, takie jak https://stropodachy.com.pl/docieplenia-stropodachow/ specjalizują się wyłącznie w tej metodzie ocieplania stropodachów, inne wykonują zlecenia w różnych technologiach.
Zaletą ocieplania stropodachów granulatem jest możliwość udoskonalenia istniejącej już izolacji lub wykonania jej od zera bez konieczności demontażu dachu czy fragmentów stropu. Dodatkowo można wybrać materiał w zależności od potrzeb – granulat celulozy jest ekologiczny i ogranicza występowanie wilgoci, za to wełna mineralna jest szczególnie odporna na gryzonie.