Nowotwór krwi jakim jest białaczka to bardzo zróżnicowana grupa chorób. Wśród nich wyróżnia się m.in. ostrą i przewlekłą białaczkę szpikową, ostrą i przewlekłą białaczkę limfoblastyczną, a także np. przewlekłą białaczkę limfocytową B-komórkową, białaczkę włochatokomórkową czy białaczkę prolimfocytową. Czym się od siebie różnią?
Białaczka – co to jest?
Białaczka to grupa nowotworów układu krwiotwórczego. W chorobie dochodzi do powstania klonu jednego typu leukocytów, które rozprzestrzeniają się w szpiku kostnym, a następnie mogą przedostawać się do krwi i naciekać inne narządy. W szpiku kostnym powstają leukocyty – m.in. granulocyty, limfocyty i monocyty.
Kto może zachorować na białaczkę?
Do dziś nie wiadomo co wywołuje białaczkę. W gruncie rzeczy może zachorować na nią każdy niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia. Wyróżnia się jednak kilka czynników, które mogą mieć wpływ na wystąpienie tej choroby. Są to m.in. predyspozycje genetyczne, czynniki natury zakaźnej, prawdopodobnie wirusowej, czynniki chemiczne, fizyczne lub biologiczne, które wyzwalają proces rozrostowy, a także nieprawidłowa czynność układu odpornościowego.
Jeśli chodzi o czynniki genetyczne, zaobserwowano zwiększone ryzyko zachorowania na ostrą białaczkę szpikową m.in. u osób z zespołem Downa. Białaczkę mogą również wywoływać wirusy takie jak np. ludzki wirus T-limfotropowy HTLV-1 lub 2. To z jego powodu osoby mogą zapadać na ostrą białaczkę limfatyczną T-komórkową. Zdaniem specjalistów białaczkę może także wywołać uszkodzenie szpiku przez promieniowanie jonizujące, substancje takie jak fenol czy leki cytostatyczne - np. alkilujące.
Rodzaje białaczki
Białaczki, w zależności od przebiegu, mogą dawać różne objawy. Ze względu na charakter nowotworu wyróżniamy białaczki ostre i przewlekłe. Białaczki ostre mają przebieg gwałtowny i agresywny, z kolei te o charakterze przewlekłym mogą nie dawać objawów przez dłuższy czas.
Wśród najczęściej wyróżnianych rodzajów białaczek są ostra białaczka szpikowa, przewlekła białaczka szpikowa, ostra białaczka limfoblastyczna i przewlekła białaczka limfoblastyczna. Różnica między nimi często polega na ich pochodzeniu - np. przewlekła białaczka limfocytowa pochodzi ze zmian w limfocytach z linii B. W przypadku ostrej białaczki szpikowej zmianie nowotworowej ulegają krwinki białe - a dokładniej leukocyty z linii granulocytarnej. Więcej informacji o przyczynach białaczki i jej rodzajach znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.