W czerwcu dwaj wędkarze przynieśli do szczecineckiego Muzeum regionalnego kilkanaście dirhamów - srebrnych arabskich monet i kilkaset siekańców, czyli części świadomie kruszonych i dzielonych dirhamów.
- O tym fakcie natychmiast powiadomiliśmy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który skierował do nas archeologów - mówi Irek Markanicz, dyrektor Muzeum. - Wstępna analiza tego skarbu wskazuje, że pochodzi z przełomu IX i X wieku i wiąże się z dynastią samanidzką, a monety były bite w Samarkandzie. Jednak do prawidłowego odczytu informacji zawartych na monetach niezbędna jest wiedza z zakresu orientalistyki a także pomoc samych orientalistów.
Miejsce znalezienia i pracę archeologów utrzymywano w ścisłej tajemnicy. Archeolodzy znaleźli jeszcze wiele cennych przedmiotów.
- Najwięcej było w warstwie humusu - mówi Jacek Borkowski, archeolog z Koszalina kierujący pracami. - To była trudna praca, bo monety były rozrzucone na dość dużej przestrzeni.
Łącznie cały skarb składa się z 31 całym monet i około 1300 siekańców. Srebro arabskie trafiało na Pomorze dzięki kupcom skandynawskim, którzy zajmowali się często rozbojem i handlem niewolnikami Zapuszczali się oni głęboko w ziemie ruskie, docierając także na tereny Azji Środkowej. Dzięki nim srebro arabskie w niezliczonych ilościach trafiło do Danii i Szwecji, skąd później docierało m.in. na Pomorze, w tym, jak się okazuje w świetle najnowszego znaleziska, także na teren dzisiejszego Szczecinka.
- Po badaniach i konserwacji skarb arabski trafi do szczecineckiego Muzeum - mówi Marlena Józefowska z Biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Muzeum zobowiązało się do przechowania i należytego zabezpieczenia naukowego. Skarb ten wzbogaci bogatą kolekcję sreber w Szczecinku.
Srebrny, arabski skarb będzie można oglądać w szczecineckim muzeum do końca sierpnia a potem zajmą się nim konserwatorzy i dokumentaliści. Warto dodać, że dyrektor Muzeum wystąpił do burmistrza o uhonorowanie nagrodą pieniężną znalazców skarbu, z podobnym wnioskiem do Ministra Kultury wystąpi Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze