Pięć lat temu w Bolegorzynie, malutkiej wiosce w gminie Ostrowice otwarto Muzeum PGR. Bolegorzyn, wcześniej Grabinek, to wieś zbudowana w szczerym polu na potrzeby PGR. Dziś wszystko tu jest tak jak kiedyś, tyle tylko, że nie ma owczarni i nie ma PGR. Natomiast w dawnym budynku socjalno-biurowym znajduje się muzeum PGR, a na zewnątrz obiektu ustawiono maszyny rolnicze i inne urządzenia służące ludziom w czasach PRL.
- Pomysł zrodził się w 2007 roku - mówi Bożena Kulicz, jedna z inicjatorek powołania placówki. - Muzeum otworzyliśmy 22 lipca 2008 roku. Dzień ten jest świętem wsi. Na przeszłości budujemy przyszłość, bo w ten sposób przyciągamy do nas turystów, którzy tu zostawiają pieniądze.
W budynku eksponowane są różne dokumenty i maszyny używane w biurach, a także wewnątrz obiektów gospodarczych. Zgromadzono pokaźną kolekcję maszyn do liczenia, pisania, a także sprzętu gospodarstwa domowego. Są urządzenia do gręplowania wełny (tu hodowano owce), kołowrotki, przybory do strzyżenia i wiele innych. Odtworzono biura kierownika PGR, księgowego i brygadzisty. Jest też świetlica z różnymi telewizorami, radioodbiornikami i innymi urządzeniami używanymi w pegeerowskich klubokawiarniach. Na zewnątrz stoją ciągniki, kombajn, pługi, młocarnie i inne maszyny.
- Te wszystkie urządzenia i maszyny używano w PGR Grabinek mówi Jan Błachuta z zarządu Muzeum. - To był bardzo dobry i dochodowy zakład. Dochodowość zepsuto tworząc Kombinaty PGR, wtedy rozpoczęła się prawdziwa gospodarka nakazowo - rozdzielcza. Teraz tu przyjeżdżają ludzie, którzy z łezką w oku wspominają tamte czasy. Dla wielu mieszkańców wsi to było Eldorado, a dziś jest katastrofa.
Z okazji piątej rocznicy otwarcia placówki na placu przed muzeum zorganizowano festyn wiejski. Festyn swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz powiatu i gminy oraz Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Niektórzy przejechali z olbrzymimi bukietami goździków, co nawiązuje do czasów PRL. A zarząd Muzeum odwdzięczył się swoim mecenasom wręczając im medale Za zasługi dla Muzeum PGR w Bolegorzynie. Bolegorzyńskie Muzeum jest jedyną palcówka w województwie, która udostępnia swoje zbiory przez cały tydzień.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze