W ubiegłym roku Związek Romów Polskich z siedziba w Szczecinku rozpoczął realizację programu Innowacyjni Romowie na rynku pracy.
- Celem tego programu jest pomoc Romom w poszukiwaniu pracy, a także pomoc w załatwianiu spraw urzędowych - mówi Roman Chojnacki, prezes ZRP w Szczecinku. - W tym celu przeszkoliliśmy w pierwszym etapie 18 Romów z terenu całego kraju posiadających wyższe wykształcenie, by zajęli się realizacją tych zadań w miejscu swego zamieszkania. Ich działalność przyniosła pozytywne efekty i postaraliśmy się, by program był kontynuowany. W drugim etapie przygotowaliśmy do pracy kolejnych 18 asystentów zawodowo - socjalnych. Z poprzedniej edycji programu pozostało 10 asystentów.
Na terenie Polski żyje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy Romów. Statystyki nie są dokładne. Najczęściej żyją w izolacji, nie mają pracy ani perspektyw. Bardzo wcześnie kończyli edukacje i teraz wegetują. Romowie zazdrośnie strzegą swoich tajemnic i nikt obcy (gadź) nie jest w stanie im pomóc. Mogą to uczynić tylko ich pobratymcy i najlepiej jak będą z tego samego szczepu.
- Znając bardzo dobrze sytuacje Romów w Polsce i znając zasady romanipen (kodeks romski), mogliśmy przygotować taki program, który może dobrze się sprawdzić - mówi Joanna Chojnacka, sekretarz ZRP w Szczecinku. - Przygotowani przez nas asystenci zawodowo -socjalni muszą przekonać pracodawców, że Romowie są dobrymi pracownikami. Muszą też doskonale orientować się w środowisku i znać potrzeby rodzin. Liczymy, że ten program będzie funkcjonował nie tylko do końca 2012 roku, ale przynajmniej przez dekadę. W tym czasie na rynek pracy wejdzie młode pokolenie Romów, które jest bardziej przygotowane do życia.
Program Innowacyjni Romowie na rynku pracy jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i obejmuje cały kraj. Wdrożeniem podobnego programu na swoim terenie zainteresowana jest Turcja.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze