Łojotokowe zapalenie skóry jako przyczyna łuszczenia się skóry głowy
Czym jest łojotokowe zapalenie skóry? To przewlekła i nawracająca choroba skóry o wieloczynnikowym podłożu. Może rozwinąć się u osób w każdym wieku, ale najbardziej narażeni są na nią dorośli między 18. a 40. rokiem życia, którzy mają zaburzenia hormonalne, obniżoną odporność lub żyją w stresie. Predyspozycje do schorzenia mogą być również genetyczne.
Do rozwoju łojotokowego zapalenia skóry prowadzi nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe. Duża ilość łoju na skórze tworzy warunki idealne do namnażania się grzybów Malassezia, które występują na skórze także u zdrowych ludzi. Gdy jednak grzyby te namnożą się nadmiernie, powodują stan zapalny skóry, który prowadzi do łuszczenia skóry. Z martwego naskórka i łoju formują się tłuste, żółte lub białe łuski na głowie, których trudno jest się pozbyć. W zaawansowanych przypadkach na skórze głowy może utworzyć się skorupa. Więcej na temat łuszczycy skóry głowy: https://www.drogeriaolmed.pl/blog/artykul/luszczya-skory-glowy-jak-sobie-z-nia-radzic,1605006784.html
Pozostałe objawy łojotokowego zapalenia skóry to: świąd skóry, zaczerwienienia, a nawet wypadanie włosów, które bez leczenia może przerodzić się w łysienie ogniskowe lub rozlane.
Łuszcząca się skóra głowy: jak z nią walczyć?
Jeżeli łuszczenie się skóry głowy nie ustępuje, w dodatku towarzyszą mu inne objawy i dyskomfort, jak najprędzej powinniśmy się udać do dermatologa. Specjalista zbada naszą skórę głowy i postawi właściwą diagnozę, a także powie, co powinniśmy dalej robić.
Jeśli faktycznie się okaże, że mamy do czynienia z łojotokowym zapaleniem skóry, lekarz dobierze nam odpowiednie środki farmakologiczne o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym. W łagodniejszych przypadkach wystarczą preparaty bez recepty i działające miejscowo. W trudniejszych przypadkach nie obejdziemy się bez leków na receptę i leczenia ogólnego. Dobrze byłoby zatem zgłosić się do specjalisty jak najwcześniej, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji choroby.
Trzeba też pamiętać o tym, że leki na łojotokowe zapalenie skóry działają wyłącznie objawowo. Mogą zatem skutecznie wyciszyć objawy choroby, ale nie wyleczą jej całkowicie. Co oznacza, że po pewnym czasie choroba może wrócić.
Specjaliści zalecają, aby minimalizować to ryzyko przez odpowiednią pielęgnację skóry.
Aby pozbyć się łuszczącej skóry głowy przy łojotokowym zapaleniu skóry, należy regularnie myć głowę szamponem ze składnikami zapobiegającymi łuszczeniu, przykładowo z piroktonem olaminy, siarczkiem selenu i ichtiolem. To jednak nie wszystko. Należy też nawilżać skórę głowy oraz regularnie ją złuszczać odpowiednim preparatem keratolitycznym - mówi dr n. med. Igor Michajłowski dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Na łuski na głowie oraz inne objawy łojotokowego zapalenia skóry wybierz Seborh!
Seborh to opracowane we współpracy z dermatologami dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy. Produkty na wielu poziomach pielęgnują skórę, pomagając zyskać kontrolę nad niemiłymi objawami.
Produkt | Przykładowe składniki aktywne | Działanie |
Szampon Seborh |
|
|
Emulsja Seborh |
|
|
Płyn Seborh |
|
|
Stosując cały zestaw Seborh, można odzyskać komfort i poprawić stan skóry głowy.
Łuszcząca się skóra głowy przy ŁZS – jak ją pielęgnować?
Jeśli chcemy usunąć problematyczne łuski na głowie, nie powinniśmy ich odrywać ani stosować peelingów mechanicznych. Najwłaściwszy sposób to rozmiękczenie łusek za pomocą łagodnego środka keratolitycznego, np. płynu zawierającego kwasy owocowe, a następnie umycie głowy szamponem. Po tym domowym zabiegu należy koniecznie nawilżyć skórę głowy.
Aby zapobiec tworzeniu się łuski, należy regularnie sięgać po szampony ze składnikami przeciwgrzybiczymi. Będą one hamowały rozwój grzybów Malassezia, dzięki czemu łuszczenie się skóry głowy zniknie.
Zwróćmy też uwagę na to, aby wybrane przez nas produkty miały łagodne składy i nie podrażniały ani nie uczulały skóry głowy. Niewskazane są np. szampony z mocnymi detergentami. Uszkadzają one bowiem barierę hydrolipidową skórę i powodują, że skóra staje się sucha i zaczyna się łuszczyć. Wtórnie prowadzi to do łojotoku – suchość skóry zmusza gruczoły łojowe do zwiększenia produkcji łoju.
Poza tym warto pamiętać o tym, żeby:
- myć skórę głowy tak często, jak tego potrzebuje,
- podczas mycia włosów nie używać gorącej wody,
- suszyć włosy letnim lub chłodnym nawiewem suszarki,
- unikać grzebieni z ostrymi ząbkami,
- nie drapać skóry głowy.
Dodatkowo warto zadać o odpowiednią dietę, unikać nałogów i redukować poziom stresu w swoim życiu. Te kroki również mogą pomóc w zmniejszeniu symptomów schorzenia.
Podsumowanie
Łuszcząca się skóra głowy może być objawem łojotokowego zapalenia skóry. Warto jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem, aby poznać przyczynę problemu. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry specjalista zaleci odpowiednie leczenie, które pozwoli opanować dokuczliwe objawy. Ważne będzie również dokonanie zmian w pielęgnacji skóry, a czasami także w stylu życia.